Wpis z mikrobloga

Ukrzyżowałem Sygnonium.

Szybkie know how co do doswietlania roślin, widzę że sporo osób się gubi.

Jak chcemy zrobić to bez większego wczuwania, każda zarowka/lampa/listwa led się nada byle miała temperaturę 4000-6500K, która stymuluje wzros masy zielonej (poniżej 4000 roslina bardziej stymuluje w stronę kwitnienia). Co do mocy i lumenów to już trzeba dobierać, 7W już wystarcza żeby doświetlić z bliska mniejsze rośliny. Co do LUX (lumeny)to wystarczy apka na telefon i można badać już na powierzchni rośliny.

PPFD/DLI
Apka na telefon do pomiaru tych wartości. Generalnie chodzi o pomiar ilości fotonów które stymulują fotosyntezę/dawka przyjęta w określonym czasie. Przy tej metodzie wyrzucamy do kosza LUX. Instalujemy apke na telefon, konfigurujemy i lecimy. Tutaj już mamy sporo do popisu, bo pomiary PPFD/DLI są używane przy opracowaniach akademickich. Wpisujemy nazwę rośliny i dodajemy PPFD i mamy dostęp do opracowań naukowych i tego co dzieje się z rośliną przy określonych poziomach.

Nie polecam i nie róbcie tego bo to niebezpieczne, ale ja usuwam dyfuzory z lamp (rozpraszacze, szkiełka, mleczne obudowy) i podnosi to poziom PPFD/DLI o jakieś 50-100%

Nie kupujcie różowych dziwacznych ledów. Nikt nie chce siedzieć w różowym pokoju, a rośliny są po to żeby cieszyły oko.

Na pewno bardzo uprościłem dużo spraw i bardziej ogarnięci plantatorzy chętnie mnie poprawia, ale z tym co napisałem można już samodzielnie ogarnąć światła dla swoich roślin

Pozdrawiam, buziaczki

#rosliny #roslinyowadozerne #uprawiajzwykopem
Recydywa - Ukrzyżowałem Sygnonium.

Szybkie know how co do doswietlania roślin, widzę...

źródło: temp_file4076072792344663920

Pobierz
  • 4
@Recydywa a mam wrażenie, że trochę mieszasz pojęcia lumenów i luxów.
Lumeny to strumień światła emitowany przez źródło, a luxy to ilość światła docierajaca na daną powierzchnię. W zależności od ustawienia źródła, możesz uzyskać taką samą ilość luksów. Dużo lumenów ale daleko da podobny efekt co mało lumenów ale blisko.

EDIT:
Kwiatek na desce wygląda super. Ale z oświetleniem to bym jeszcze podumał. Może jakiś stelaż nad deską? Obecna lampka jest strasznie
  • 1
@kartofel jak najbardziej masz rację, ale dalej tutaj metodologia przy wyborze pozostaje jasna. Generalnie to i tak polecam olać te parametry, kupować tanie ledy o odpowiedniej barwie i mocy, a potem mierzyć PPFD. Szybko ogarniecie czego potrzebujecie. Pozdro!