Wpis z mikrobloga

Mam aktualnie iphone 12 w wersji 128gb, bateria wytrzymuje mi dość dobrze (jej sprawność to niby 90%) po ponad 2 latach, jednak brakuje mi teleobiektywu w niektórych sytuacjach, czy waszym zdaniem warto iść w iphona 15 pro 128g ? czy raczej 15 256gb, z tego co widziałem aktualnie mam zapełnione gdzieś 50-60% telefonu, ale zastanawia mnie czy iphone 15 pro ma jakieś ograniczenia w postaci mniejszej pamięci tak jak to miało miejsce przy 13 pro(albo 14pro?)
Jeżeli ktoś niedawno wymieniał telefon na 15 pro z podobnego jak ja czyli 11/12 ew 13 będę wdzieczny za opinię czy jest w gruncie rzeczy zadowolony czy jednak nie ma to wielkiego sensu...

Jeżeli chodzi o aspekt cenowy 128 gb vs 258 nie ma to dla mnie znaczenia, jednak nie lubię płacić za coś co mi się nie przyda :)
#apple #iphone
  • 20
@Maciek952: iirc w wersji 128 gb nie da się nagrywać filmów w najwyższej jakości (1080p ProRes Video w 128GB vs 4K w reszcie). IMO jak jesteś amatorem i nie nagrywasz za dużo filmów to dla tego jednego ficzera nie warto dopłacać, natomiast jak masz zamiar robić dużo zdjęć i filmów to szybko zapełnisz pamięć. Prawdopodobnie wystarczy ci te 128 GB pamięci, ale ciężko to oszacować, jak nie wiadomo jak korzystasz z
  • 0
@pekak: jasne tu się w pełni zgadzam że wybór należy do mnie, tu jednak byłem Ciekaw czy istnieją w dalszym ciagu jakieś ograniczenia narzucone przez apple z tytułu pamięci i szybkości jej zapełnienia, filmy nagrywam raczej bardzo rzadko, fakt na telefonie mam trochę zdjęć coś w okolicy 4-5k, jednak zakładam że te robione przez 15 pro będą w większej rozdzielczości i tym samym będą więcej ważyły stąd jestem bardziej skierowany w
@Maciek952: pamiętaj, że ProRes Video to jest najwyższa jakość kręcenia filmów w telefonie i 10 minut materiału nagrywanego w 4K waży średnio prawie 2GB. Raczej żaden amator nie potrzebuje kręcić w tej jakości, a zwykłe 4K w 60fps potrafił kręcić już iPhone 8.
  • 0
@Jcdx: no właśnie brałem go pod uwagę, ale szczerze ? ostatnio macałem oba i 15 pro max jest po prostu cegłą... a z tego co widziałem raczej wystarczy mi zoom na poziomie 3x, w przypadku pro z tego co się orientowałem przeskakuje on już na 3 tele obiektyw, natomiast w pro max nadal korzysta on z głównego, i dopiero w okolicy 5x przeskakuje na ten kolejny, będąc szczerym najlepszą opcją byłaby
@Maciek952: pardon, jebłem się. nie 10 minut a minuta nieobrobionego materiału 10-bit ProRes video waży 1.7 GB w 1080p i 6GB w 4K. Dlatego telefony z mniejszą pojemnością nie mają opcji nagrywania w 4K prores, bo by się pamięć zapchała od razu
@Maciek952: no tak, właśnie też mnie to mierzi, ale w sumie skoro miałam 8 plus i było nawet OK, to mogę mieć znów dużego ;)

A ten zoom mi się przyda, bo się lepiej zwierzaczki różne fotografuje.
  • 0
@Jcdx: pełna zgoda, a to teraz masz pro maxa? nie denerwuje CIę jego wielkość wiesz na codzień gdy idziesz gdzieś na rower/nie wiem jesteś na wakacjach etc ? w kieszeni się ten bydlak na luzie mieści XD? wiem może głupie pytania... ale jak go tak trzymałem to imo dla tego zooma który jasne że tak jest super do fotografii dalszych obiektów nie wiem czy rezygnował bym dla takiego komfortu użytkowania, a
@Maciek952: tzn teraz kupiłam i już do mnie jedzie (po uprzednim obmacaniu na żywo rzecz jasna). Ale ja miałam już paletkofon i dało się z tym żyć - jak idę na rower, to tel jest w nerce lub plecaku (bo mam dedykowany komputerek na kierownicy i nawigacja plus powiadomienia z fona są zsynchronizowane) - wtedy też łatwiej mi przystanąć i zrobić zdjęcie czemuś, co mnie po drodze zainteresuje.

Tak na codzień
  • 0
@Jcdx: weź imo daj znać jak dojdzie jak wrażenia z użytkowania jak trzyma bateria etc, oczywiście jak z głowy Ci nie wyleci pamiętać o tym, z dostępnością imo itak jest lipa w tym momencie a czy wezmę w sumie pro max który ma default ma 256 czy zwykłego pro to już kwestia do przemyślenia, najbardziej zastanawia mnie bateria :D
@Maciek952: spoko, najwyżej zahacz mnie na priv - z dostępności aktualnie jest niebieski 256 na alledrogo w cenie regularnej (a nie scalperskiej), tak więc możesz tam polować. Ewentualnie wg terminów na stronie apple w połowie listopada powinna być jakaś dostępność znów.
  • 0
@pekak: widzę, że jesteś mocno w temacie, więc pozwolę sobie zapytać bo to czysta Ciekawość, jeżeli ProRes jest zablokowany w wersji 128gb z przyczyn o których już dyskutowaliśmy, to rozumiem że podpinając po usb-C do Iphona pamięć/dysk możliwe jest imo itak nagrywanie w tym formacie lecz na zewnętrzną pamięć ? :D pytam czysto z ciekawości