Wpis z mikrobloga

Mam następujący problem: hoduję żuki z rodzaju Pahnoda. Jedna z larw zbudowała sobie kokon na ścianie terrarium i zaczęła swoje przeobrażenie. Niestety kilka tygodni później kokon odkleił się od scianki, najpewniej za sprawą innej larwy. Co z tym zrobić,czy w takim niepełnymi kokonie poczwarka może dokończyć swój rozwój? zdjęcia przed odklejeniem kokonu i po.

#biologia #owady #nauka #zwierzaczki
Mandragora_Cesarska - Mam następujący problem: hoduję żuki z rodzaju Pahnoda. Jedna z...

źródło: IMG_20230924_183123586~2

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
Najlepiej by było odseparować larwy i mieć osobny pojemnik tylko na poczwarki, o ile kokolity nie będą przytwierdzone do ścianki. Ten uszkodzony można trochę ciaśniej unieruchomić substratem i pilnować wilgotności (można lekko zraszać, ale naprawdę lekko z wierzchu) i temperatury (pokojowa powinna być ok), tak żeby nie pojawiły się roztocza albo pleśń. Sama jestem teraz na etapie hodowli larw i ich inkubacji, odchowałam parę pokoleń różnych owadów, więc mogę udzielić kilku rad.
  • Odpowiedz
Na pewno usuwanie na bieżąco resztek jedzenia i pilnowanie wyżej wspomnianej wilgotności. Jeżeli zdecydujesz się na osobny pojemnik na larwy i przełożenie do niego kokolitów, to najlepiej dać tam suche podłoże (u mnie tylko włókno kokosowe wymieszane z suchymi liśćmi, a u larw substrat, który przerabiają w hurtowych ilościach) i co drugi dzień spryskać mgiełką od góry i ewentualnie na ścianki. Poza tym w (za) mokrym podłożu lubią sobie zamieszkać te paskudne
  • Odpowiedz
@inachis_io: sęk w tym, że ja zraszam terrarium dość intensywnie. Początkowo nawadniałem je minimalnie (10 rozpyleń z małego zraszacza dziennie) ale larwy były niemrawe więc ilość wody znacznie zwiększyłem i larwy wyraźnie się ożywiły, w tym dwie zbudowały sobie kokolity. Żuki Pahnoda są z Ugandy a tam jednak jest dość wilgotno. Zobaczę jak to wyjdzie.

Kiedyś dostałem muchołówki utworzone z hodowli komórkowych (na uczelni). Do doniczki z nimi włożono trochę
  • Odpowiedz