Wpis z mikrobloga

ktoś może mi wytłumaczyć jak opozycja może utworzyć rząd jeśli zwycięzca wyborów nie ma większości? Oraz czemu w 2007 pisiory miały rząd mniejszościowy (który potem spadł z rowerka)? #wybory
  • 5
  • Odpowiedz
@etherel: prosty przykład:

W sejmie załóżmy jest 100 miejsc,
-PIS wygrywa np mając 40% czyli ok. 40 miejsc
-PO drugie miejsce ma 30% czyli ok 30 miejsc
-Holownia trzecie ma 20% czyli 20% miejsc
-Lewica ma 10% czyli 10 % miejsc

Czyli PIS ma 40 miejsc, a PO, Hołownia, Lewica razem 60 miejsc.

Tym samym 60 miejsc opozycji > niż 40 miejsc PIS
  • Odpowiedz
@etherel: jak ktoś ma większość w Sejmie to rządzi
Np pis 30% ale platforma 25 i lewica 15 to pyk 40 % i mogą robić rząd
Ale do takiego prawilnego rządu to potrzeba więcej chyba, jeszcze kwestia jak oni liczą te miejsca w Sejmie to też zależy od tego kto najwięcej procent miał itp
  • Odpowiedz
ktoś może mi wytłumaczyć jak opozycja może utworzyć rząd jeśli zwycięzca wyborów nie ma większości? Oraz czemu w 2007 pisiory miały rząd mniejszościowy (który potem spadł z rowerka)


@etherel: opozycja utworzy rząd, bo będzie miała więcej posłów. Do rządzenia potrzebujesz 50% posłów + 1.
W 2007 PiS miał rząd wiekszosciowy, bo wszedł w koalicję z samoobrona i liga polskich rodzin. PiS #!$%@? jak zawsze włącznie z niszczeniem koalicjantów (afera gruntowa np).
  • Odpowiedz
@etherel:

Ale czy prawo do tworzenia rzadu w pierwszej kolejności nie należy się zwycięzcy wyborów?


Nie. Pierwszeństwo ma prezydent i to on może wybrać na premiera kogo chce. Matiego, Donalda, moją babcię, czy twojego starego

W drugiej turze wybiera sejm, w trzeciej wybiera znowu prezydent, ale wtedy sejm zatwierdza rząd zwykłą większością (czyli może powstać mniejszościowy)
  • Odpowiedz