Wpis z mikrobloga

Przed odwiedzeniem Izraela i Jordani kilka miesięcy temu poszerzyłem swoją wiedzę na temat konflitku palestyńsko-arabsko-izraelsko-żydowskiego (z poziomu #!$%@? się, do poziomu o co mniej więcej się #!$%@?) i muszę przyznać, że dalej nie mogę zrozumieć Nakby oraz wielkiej tragedii z nią związanej.

80 lat temu Niemcy rozpoczeły wojnę. Przegrali. 3.5mln Niemców zostało wypędzonych/wysiedlonych z Pomorza i Warmi i Mazur, z domów w których mieszkali kilkaset lat. Na ich miejsce zotało osiedlonych 1.7 mln Polaków wypędzonych/wysiedlonych z Białorusi i Ukrainy. Prawie wszyscy Polacy i Niemcy zaakceptowali ten fakt i nie żadają rewizji historycznej.

75 lat temu Arabowie rozpoczeli wojnę. Przegrali. Potem rozpoczeli jeszcze dwie inne wojny i też je przegrali (w wojnie 6 dniowej, w 67roku, doznali porażki gigantycznej proporcji). 700k Arabów z ziem zajętych przez Żydów zostało wypędzonych/wysiedlonych (z domów w których mieszkali kilkaset lat). Na ich miejsce przybyło około 800k Żydów wysiedlonych/wypędzonych z krajów muzułmańskich (z domów w których też mieszkali ponad kilkaset lat). Prawie żaden Arab nie zakceptował tego faktu i żąda rewizji historycznej, a Nakba to podstawa ich tożsamości i wielka niesprawiedliwość dziejowa.

#wojna #izrael #palestyna #wojna #arabowie #zydzi #nakba
lecho182 - Przed odwiedzeniem Izraela i Jordani kilka miesięcy temu poszerzyłem swoją...

źródło: jerozolima

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 3
@lecho182: plus z pamięci potrawię wymieć:
1 kraj w którym mówią głównie po polsku
2 kraje w którym mówią głównie po niemiecku
z 15 krajów w których mówią głównie po arabsku
  • Odpowiedz
@lecho182:
to może krok wcześniej
jesteś sobie taką polską, niemcy chcą swoj Lebensraum więc dogadują się z wielką brytanią (sojusznikami) że zajmą tylko trochę ziemi, wyślą tylko trochę osadników (bo ich dużo nie mają) a tobie każą #!$%@?ć za kaukaz.
i tak z kilku tysięcy osadników masz kilkadziesiąt tysięcy.
idziesz do brytyjczyków i mówisz że tak nie miało być. brytyjczyk mówi spoko, ogarniemy temat. daje papier ze juz wiecej osadnikow nie będzie. że będą liczyć.
idziesz spać, ale budzi cię pukanie, a tu buldożer stoi i mówi że masz #!$%@?ć za kamczatkę bo kilkaset tysięcy osadników niemieckich czeka by wybudowac tu
  • Odpowiedz
@ksiezyc_w_siatce: Pominąłeś mały szczegół w tej swojej historii, zapewne przez przypadek ( ͡° ͜ʖ ͡°) więc dopowiem.

Aby miało sens to co napisałeś, Polska musiałaby stanąć po stronie państw centralnych w I Wojnie Światowej i ją przegrać przez co polskie ziemie przeszłyby we władanie Wielkiej Brytanii.
  • Odpowiedz
  • 0
@ksiezyc_w_siatce: Proszę. Można kilka lat wcześniej. Jesteś sobie takim Żydem. Żyjesz sobie spokojnie przez kilkaset lat w Europie Wschodniej. Niemcy chcą swój Lebensraum i przy okazji chcą również rozwiązać kwestię żydowską w Europie, Budują kilka obozów koncentracyjnych. Nie każą Ci #!$%@?ć na Kukaz.. Razam z kilkoma milionami innych Żydów giniesz w obozie koncentracyjnym.
  • Odpowiedz
@Mandarex: nie da się porównać. bo o ile polska i polacy decydowali o sobie, to palestynczycy nie mieli właśnego kraju.czy to pod otomanami czy pod brytyjczykami. na pewno nie jestem ekspertem, nie wiem jaki mieli status u ottomanów. nie wiem jak tam wezyr rządził.
wtedy do układanki musiałbym wpisać zamiast polskę ślązaków, ale wtedy by to nie miało sensu, no chyba że bym powiedział że inni polacy by magicznie wyjechali
  • Odpowiedz
palestynczycy nie mieli właśnego kraju.


@ksiezyc_w_siatce: I go dostali ale tego nie zaakceptowali i postanowili zbrojnie zaatakować Izrael. Autentycznie nie wiem jak można w takiej sytuacji stawać po stronie arabskich terrorystów.
  • Odpowiedz