Wpis z mikrobloga

zacząłem się ostatnio interesować zasięgiem wifi i tego czy jest obecnie możliwe że niektóre access point będą miały większy zasięg niż inne. z tego co rozumiem maksymalna moc nadawania nadajnika jest ograniczona przepisami więc jedyna różnica będzie w ilości anten i ich ułożeniu, co wpłynie na pokrycie sygnałem wifi, ewentualnie na prędkości w zależności od wielu urządzeń, ale nie na zasięg wifi? drugie pytanie znalazłem na stronie cisco rozpiskę z podziałem na kraje i kanały jakie są przepisy w danym kraju zezwalające na maksymalną moc nadawania https://content.cisco.com/chapter.sjs?uri=/searchable/chapter/www.cisco.com/content/en/us/td/docs/wireless/wcs/3-2/configuration/guide/wcscfg32/wcscod.html.xml i teraz pytanie, sprzęt dla takich węgier ma niby ograniczenie 1000mW dla sygnału 2.4ghz na kanałach 1-11, to jest ograniczane sprzętowo czy programowo? jeśli się ustawi region działania na węgry to będzie nadawał z mocniejszym sygnałem czy po prostu ma wbudowane słabsze anteny i nic to nie zmieni?
#sieci #siecikomputerowe #komputery
  • 5
@yawiginipa: Zacznijmy od tego że moc nadawania nie do końca musi się przekładać na zasięg. Musisz brać pod uwagę, że zasięg to składowa parametrów nadajnika i odbiornika. Co z tego że będziesz nadawać z dużą mocą skoro odbiornik może mieć słabą czułość. Kluczem są więc parametry i punktu dostępowego jak i urządzenia klienckiego.

Moc urządzeń WiFi to w przybliżeniu ok. 100mW (20dBm) na wyjściu układu radiowego dla pasma 2.4GHZ. Moc nadawania
@brokenik: czyli mimo że wszystkie nadajniki wifi w uni mogą mieć maksymalnie 100mW dla pasma 2.4GHZ to wciąż jest możliwe że droższe routery będą miały lepszy zasięg ze względu na wyższy współczynnik SNR?
@yawiginipa: Tak. I taka jest w większości wypadków różnica pomiędzy drogimi a tanimi routerami. Chociaż powiem Ci że ja nigdy nie patrzę przez pryzmat ceny a raczej układów radiowych na jakich zbudowany jest dany sprzęt. W zamierzchłych czasach - gdzieś okolice 2005 roku - udawało mi się, że zestawić połączenie na 1km o wydajności ok. 2-3Mbit/s przez miasto. Po jednej stronie urządzenie było podpięte do zewnętrznej anteny 7dBi (bazujące na starym
@yawiginipa: Rzuć okiem na specyfikację szczegółową odnośnie czułości układów względem prędkości jaka jest uzyskiwana przy danym poziomie sygnału. Różnice pomiędzy producentami są znaczące.