Wpis z mikrobloga

Mam drobny problem - chciałbym rozszerzyć swojego ESP8266 o dodatkowe porty, użyłem w tym przypadku ekspandera MCP23017, niestety on pozwala na użycie na wyjściu zbyt małego natężenia (bodajże ok. 9 mA na każdy port). Potrzebuję sterować elementami jak np. SSR, które potrzebują nawet 25mA. Jak mogę zatem zwiększyć te natężenia z 9mA? Słyszałem, że może są jakieś moduły zwiększające natężenia, ale jak się zwą, jak brzmi ich fachowa nazwa?
Chyba, że są jakieś inne proste ekspandery na I2C, które umożliwiają użycie większych natężeń (najwygodniejsza opcja)?

#arduino #esp8266 #esp32 #nodemcu #elektronika #elektryka #mikrokontrolery
  • 9
via Android
  • 0
@discoBambo właśnie nie chcialbym tranzystorów, wolałbym jakiś jeden moduł, z którego z jednej strony wchodzą piny z MCP23017, a z drugiej strony strony wychodzą "sygnały" ze zwiększonym natężeniem.
Z tranzystorami sporo roboty, by każdy osobno montować, a jak potrzebuję np. z 8 wyjść na raz podpiąć to dużym ułatwieniem byłby jeden moduł
via Android
  • 0
@RobBobb kurcze, no o coś takiego mi chodziło. A ten ostatni link też serio nie pobiera więcej niż 9mA w momencie włączenia? Dokładnie taki sam moduł mam na 8 SSR-ów, ale wydaje mi się, że jak podłączyłem.Jeden to brał on więcej mA (ok. 20?).
@MisiekD: nie jestem w 100% bo kitajce na ali piszą jak piszą, a ja jestem automatykiem, a nie typowy elektronikiem (jak już to hobbysta).

Zauważ że tam są małe tranzystory (na płytce z ali). Wydaje mi się że te moduły uruchamiają się przy 2.5VDC i pobierają 2mA- z punktu widzenia twoich wyjść (prąd bazy tranzystora na tej płytce).
Te tranzystory dopiero włączają triaka, robią za "wzmacniacze sygnału prądowego".
Łącznie jeden kanał
RobBobb - @MisiekD: nie jestem w 100% bo kitajce na ali piszą jak piszą, a ja jestem ...

źródło: kitajcowyopis

Pobierz
@MisiekD: Możesz też spróbować z rejestrem przesuwnym. Popularny 74HC595 ma 35 mA na pin wyjściowy.
Tak jak piszą wyżej, najlepszym rozwiązaniem na duże prądy będzie tranzystor, a szczególnie MOSFET. Jak chcesz gotowy moduł - szukaj na ali "mosfet module".