Wpis z mikrobloga

Hej,
szukam sensownej alternatywy dla Asus Xonar D1. Cały rynek kart dźwiękowych wydaje mi się jakiś mało jasny, pełny ściemy i sprzecznych opinii. Ciężko jest coś wybrać, może tutaj ktoś mi podpowie jakieś rozwiązanie. Poniżej kilka szczegółów.

- podstawową sprawą jest aby karta nie grała gorzej niż Xonar D1, nie mam jednak audiofilskich wymagań więc też wolałbym nie przepłacać;
- w tej chwili mam pod tylne wyjście podpięte głośniki (Edifier R1600Tiii) a pod front panel słuchawki (AKG k450) i często się między nimi przełączam. Zależy mi aby opcja wyboru między głośnikami a słuchawkami była łatwo dostępna w sterownikach;
- może być zarówno karta wewnętrzna i zewnętrzna. Ogólnie bardziej mi się podoba mieć kartę w środku komputera ale mogę kupić zewnętrzną jeśli warto;
- jeśli ma to jakieś znaczenie: granie 30% czasu, muzyka 70%
- myślałem o Creative Sound BlasterX G6 ale wydaje mi się, że to już zbyt stara karta i wolałbym coś odrobinę tańszego i nowszego.

Dzięki za odpowiedzi!

#pytanie #pytaniedoeksperta #komputery #kartadzwiekowa #komputer #audio
  • 12
  • Odpowiedz
Cały rynek kart dźwiękowych wydaje mi się jakiś mało jasny, pełny ściemy i sprzecznych opinii.


@a0x: bo zasadniczo dziś kupuje się zewnętrznego DAC'a, a nie kartę dźwiękową, chyba że potrzebujemy do jakiś mega specyficznych zastoosowań

Zależy ile chcesz wydać, ale taki FiiO E10K będzie dużo lepszy pod słuchawki i te Edifiery od starodawnego Xonara
  • Odpowiedz
Czy dobrze rozumiem, że pokrętło na DACu jest tylko do słuchawek i nie będzie działać na podłączone z tyłu głośniki i dostępna będzie tylko regulacja głośności w systemie i na głośnikach?


@a0x: W tego typu urządzeniach tak to zwykle działa, na wyjściu są stałe 2V. Ewentualnie w niektórych modelach wyjście liniowe jest wyciszane po podpięciu słuchawek, np. Fosi Audio Q5.

Wydaje mi się, że do twojego zastosowania sprawdziłby się interfejs
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@cukru: Trochę pogrzebałem i parę kwestii się dla mnie rozjaśniło, ale nadal to bardzo nowy temat dla mnie. Jeśli chodzi o Behringera to chyba bym musiał wybrać Behringer UMC202HD, ten UMC22 ma regulację głośności tylko dla słuchawek a UMC202HD dwie regulacje, tak zrozumiałem w każdym razie.

Bardziej jednak mi się podoba (na wygląd też patrzę) Arturia Minifuse 1, nie mam jednak pewności czy dobrze rozumiem - mała gałka jest do
  • Odpowiedz
Trochę pogrzebałem i parę kwestii się dla mnie rozjaśniło, ale nadal to bardzo nowy temat dla mnie. Jeśli chodzi o Behringera to chyba bym musiał wybrać Behringer UMC202HD, ten UMC22 ma regulację głośności tylko dla słuchawek a UMC202HD dwie regulacje, tak zrozumiałem w każdym razie.


@a0x: Tak, jak jest jedna gałka oznaczona "Output" to kontroluje jednocześnie głośność wyjścia liniowego i wyjścia słuchawkowego.

Bardziej jednak mi się podoba (na wygląd też patrzę) Arturia Minifuse 1, nie mam jednak pewności czy dobrze rozumiem - mała gałka jest do głośności słuchawek, ale czy duża jest do głośników? Trochę tak wygląda, ale napis Monitor nic mi nie
  • Odpowiedz
@a0x: Przypomniała mi się jeszcze jedna sprawa. Arturia ma tylko i wyłącznie wyjścia liniowe zbalansowane, podczas gdy twoje głośniki mają niezbalansowane wejścia RCA. W większości interfejsów nie jest to problem, wystarczy połączyć je kablem TS - RCA, ale dla pewności najlepiej zapytać się producenta czy nie sprawi to żadnych kłopotów. W instrukcji nic nie piszą na ten temat, a na stronie tylko zalecają użycie zbalansowanych kabli TRS.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@cukru: Niestety support Arturii nie znalazł dla mnie czasu i nie udało mi się ustalić czy da się podpiąć pod niezbalansowane RCA. Zaryzykowałem FiiO E10K-TC i sprawdzam jak mi się z nim żyje, możliwe, że oddam, ale brzmi lepiej niż Xonar i nie napotkałem prawie żadnych problemów. Jedyny minus jaki znalazłem w recenzjach to zaburzony balans przy niskich poziomach głośności na wyjściu słuchawkowym i wydaje mi się, że ten problem
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@cukru: dodatkowo mam wrażenie, że ta różnica dotyczy tylko niskich tonów a wysokie są równo po lewej i prawej stronie. Jeśli w ustawieniach Windowsa ustawię balans 95% na prawej stronie to wtedy wydaje się równo. Niestety nie mogę tego zrobić bo wpłynie to też na głośniki, a tam problemu nie ma.
  • Odpowiedz
Jedyny minus jaki znalazłem w recenzjach to zaburzony balans przy niskich poziomach głośności na wyjściu słuchawkowym i wydaje mi się, że ten problem także u mnie występuje. U mnie jest to jednak na każdym poziomie głośności a po drugie jest to tak mała różnica, że nie jestem pewien czy to prawda, czy tylko sobie wkręcam.


@a0x: Całkiem możliwe.

Z tego co rozumiem, aby pozbyć się tego typu problemów najlepiej kupić sprzęt z cyfrową regulacją głośności. I Behringer i Arturia mają analogową regulację. Znasz może jakiś popularny model z taką cyfrową
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@a0x: Całkiem możliwe.

@cukru: bardzo możliwe. Żona na przykład uważa przeciwnie do mnie jeśli chodzi o kanał, który dominuje :P Zastanawiam się czy da się to jakoś zmierzyć. Gdyby podłączyć kablem z męskim jackiem po obu stronach wyjście słuchawkowe FiiO z wejściem na mikrofon na płycie głównej i puścić sygnał mono to można zweryfikować kto ma rację.

Brałem pod uwagę FiiO K3s ale tam z kolei gałka głośności kontroluje jednocześnie słuchawki i głośniki więc trzeba odpinać słuchawki podczas słuchania przez głośniki - szkoda, że nie zrobili chociaż guziczka Mute dla słuchawek.

Tak, z niskiego gainu i wystarczy mi poziom głośności 1-2, o Equalizerze APO jeszcze poczytam (sztuczkę z obniżeniem głośności w systemie i podkręceniem na FiiO ogólnie znam), ponadto
  • Odpowiedz
Zastanawiam się czy da się to jakoś zmierzyć. Gdyby podłączyć kablem z męskim jackiem po obu stronach wyjście słuchawkowe FiiO z wejściem na mikrofon na płycie głównej i puścić sygnał mono to można zweryfikować kto ma rację.


@a0x: W zasadzie sam sobie odpowiedziałeś.

przestawiać lekko balans do słuchania na słuchawkach, ale tu by mi się przydał jakiś przyjemny soft do tego z profilami aby szybko to robić. Do Xonara była
  • Odpowiedz