Wpis z mikrobloga

@dcom: Wiele ekonomistów wyliczyło, że cel inflacyjny 2-2,5% najlepiej służy rozwoju gospodarce. W skrócie przy celu 2,5% ceny są przewidywalne, nie ma szoków cenowych i nie ma kręcenia spekulacji byle tylko kupić i trzymać na magazynie. Przy niższym celu tzn. deflacji ludzie będą odkładać zakupy w czasie co wpłynie negatywnie na rozwój gospodarczy.

W krajach kapitalistycznych potwierdzono regułę celu inflacyjnego w okolicach 2%, że wtedy optymalnie rozwija się gospodarka.
@spajdermen: Nie mam pojęcia, ale jeśli wielu ekonomistów z różnych krajów doszło do takiego samego wniosku i funkcjonowało to kilka dekad (w zależności od kraju), to mieli chyba dobrą metodę liczenia.

Sądzę, że są dostępne prace naukowe dotyczące metodologii określenia celu.
@Gamila_Ossadellud to jest jak yeti wsz slysseli nikt nie widzial.

Podaj zrodlo, jesli tak wielu ekonomistow to obliczylo pewno nawet z wielu krajow, wrzucenie dla ciebie tegon w neta i podanie zrodla nie powinno stanowic wiekszego problemu?

Wpis ma juz 120 plusow wiec teoretycznie powinno to byc dziecinnie latwe dla setek wypokowych mirkow...

Piszesz o kilku dekadach, roznych krajach, ale to wsz bierzesz z dupy... nie jestes w stanir podac w jakim
ja #!$%@? XD, każdy ekonomista płacze jak słucha tego pisowskiego kretyna


@deziom: kurde, ja nie jestem ekonomistą, ale przez rok studiowałem ekonomię, potem zrezygnowałem - bo to jednak nie było dla mnie. Niemniej - gdyby rządzący wyciągnęli wnioski tylko z pierwszego roku, to nie popełnialiby tak debilnych błędów. Choć może oni to wszystko wiedzą, ale robią to celowo...
@dcom: @spajdermen Dla krajów rozwiniętych zalecany cel inflacyjny 1-2,5%. W zależności od struktury
Na początek z polskich publikacji: P. Szpunar, "Polityka pieniężna. Cele i warunki skuteczności." tam są odniesienia do zagranicznych publikacji ekonomistów.

NBP również publikował artykuły, książki, broszury dotyczące celu inflacyjnego.

Sporą rolę na ustalenie celu inflacyjnego w latach 80 miał Akerlof. Inni ekonomiści którzy dołożyli swoje 5groszy do celu inflacyjnego Perry Mehrling, Orfanides, Dickens W.T., M. S. Kahn, A.S.