Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (826)

Rosja
Władimir Putin podpisał dekret o poborze Rosjan do służby wojskowej w październiku-grudniu tego roku. "Od 1 października do 31 grudnia 2023 r. 130 000 obywateli Federacji Rosyjskiej w wieku od 18 do 27 lat, którzy nie są w rezerwie i podlegają służbie wojskowej, zostanie powołanych do służby wojskowej" - czytamy w dokumencie. Ten sam dekret proponuje zwolnienie "żołnierzy, marynarzy, sierżantów i bosmanów, których poborowa służba wojskowa wygasła" od 1 października 2023 roku.
Źródło

Ukraina
Nowa szefowa przedstawicielstwa UE na Ukrainie Katarina Maternova uważa, że ​​jeśli utrzymane zostanie obecne tempo reform, Ukraina będzie mogła przystąpić do Unii Europejskiej w 2030 r. Maternova zauważyła, że ​​tłumaczy wszystkim w Brukseli, że na Ukrainie czas płynie zupełnie inaczej. „To, co w innych miejscach zajmuje miesiące, tutaj może nastąpić w ciągu kilku tygodni lub dni” – powiedziała „Dlatego uważam, że rok 2030 to realistyczny termin. Jest on jednak możliwy, jeśli będzie się bardzo, bardzo ciężko pracować. Trzeba utrzymać tempo reform – i nie zawsze jest to proces liniowy. Mogę sobie jednak wyobrazić, że tak się stanie".
Źródło

Największym źródłem finansowania ukraińskiego budżetu państwowego w 2023 r. była pomoc makroekonomiczna z Unii Europejskiej – w wysokości 14,7 mld dolarów - podało ukraińskie Ministerstwo Finansów, przy czym łączna kwota finansowania zewnętrznego w 2023 r. wyniesie 32,6 mld dolarów. Więcej w linku.
Źródło

Pomimo konfliktu politycznego między Ukrainą a Polską o zboże, koncerny mleczarskie opowiadają się za wolnym handlem z Polską i sprzeciwiają się jakimkolwiek jego ograniczeniom. „Jesteśmy za nieskrępowanym wolnym handlem i konkurencją z Polakami. Mam nadzieję, że będzie to sygnał dla rządów i przedsiębiorstw wszystkich krajów UE, że branża mleczarska nie jest zainteresowana konfrontacjami, a już na pewno nie podsycaniem sytuacji politycznej pomiędzy krajów” – powiedział dyrektor Związku Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy (SMPU) Arsen Dydura. Producenci mleka potwierdzają chęć partnerstwa i wolnego handlu między Polską a Ukrainą. „Polacy są z nami absolutnie solidarni w tym, że produkty mleczne powinny swobodnie przepływać z UE na Ukrainę, z Ukrainy do UE” – mówi Andrij Tabałow, dyrektor generalny Przedsiębiorstwa Mleczarskiego „Wołoszkowe Pole” Sp.
Źródło

Białoruś
Białoruscy paraolimpijczycy będą mogli wystartować w Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku ze statusem neutralnym. Decyzję podjął dziś Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC). Zgromadzenie Ogólne IPC głosowało dziś za częściowym zawieszeniem członkostwa Białoruskiego Komitetu Paraolimpijskiego z powodu „naruszenia konstytucyjnych obowiązków wynikających z członkostwa ” . Za częściowym zawieszeniem oddano 79 głosów, przeciw było 57. Podobną decyzję podjęło Zgromadzenie Ogólne IPC w sprawie Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego i rosyjskich paraolimpijczyków.
Źródło

Litwa
Przewodniczący rządzącego Związku Ojczyzno-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD) minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis zapowiedział, że nie będzie brał udziału w wyborach prezydenckich. „Polityka to sport zespołowy, najbardziej przypomina mi sztafetę i zdając sobie sprawę, że ten etap polityczny, w którym jestem przewodniczącym partii, dobiega końca, śmiało mogę powiedzieć, że nie mam zamiaru brać udziału w wyborach prezydenckich ” – powiedział w piątek G. Landsbergis litewskiemu radiu.
Źródło

Łotwa
Od władz białoruskich otrzymano jedynie ograniczone i opóźnione informacje o przebiegu procesu karnego na Białorusi przeciwko obywatelce Łotwy Alli Sokoļenko, oświadczyła 29 września sekretarz prasowa łotewskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MA) Diāna Eglīte. Organizacja „Wolna Białoruś” na Twitterze/X poinformowała, że ​​w piątek 29 września w Mińsku rozpocznie się proces obywatelki Łotwy Sokoļenki. Grozi jej od trzech do siedmiu lat więzienia rzekomo za szpiegostwo na rzecz Łotwy. Ani Konsulat Łotwy w Witebsku, ani Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie otrzymały informacji o planowanym posiedzeniu sądu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wielokrotnie ostrzegało obywateli, aby nie wyjeżdżali na Białoruś, gdyż prowokacje mogą być skierowane przeciwko obywatelom Łotwy, a możliwości Łotwy w zakresie udzielenia pomocy w obecnych warunkach na Białorusi są bardzo ograniczone.
Źródło

Estonia
Minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna powiedział, że Estonia nie wycofa swojej kandydatury na przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w 2024 r., pomimo sprzeciwu Rosji i Białorusi. Rosja „narusza podstawowe zasady i obowiązki OBWE” – stwierdził minister. „Dzisiaj znaleźliśmy się w sytuacji, że organizacja nie ma przewodniczącego na przyszły rok, nie został zatwierdzony budżet na drugi rok, a mandaty sekretarza generalnego i szefów niezależnych instytucji OBWE wkrótce wygasną, – powiedział Tsahkna. „W takich okolicznościach musimy pokazać, że potrafimy wykazać się kreatywnością i znaleźć rozwiązania, które nie zaszkodzą przyszłości OBWE ani jej podstawowym zasadom i pozwolą OBWE kontynuować jej ważną pracę” – dodał.
Źródło

Polecam:
Ogłoszony światu przez Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego 27 lutego 2022 r ., a formalnie powołany dwa dni później, Międzynarodowy Legion Obrony Terytorialnej Ukrainy (znany również jako Ukraiński Legion Międzynarodowy lub Ukraińska Legia Cudzoziemska) umożliwił tysiącom zagranicznych ochotników włączenie się do walki z rosyjskimi najeźdźcami.

Artykuł Instytutu RUSI
Dlaczego ochotnicy zagraniczni zaciągają się do Ukraińskiego Legionu Międzynarodowego

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja