Wpis z mikrobloga

Roman Dmowski: po pierwsze Prusy

Głównym autorem rozbioru Polski były Prusy i one to, jedyne spośród trzech państw rozbiorczych, były naprawdę zainteresowane w całkowitym zniszczeniu Polski. Tej prawdy żadna sofistyka nie zatrze. Rozszerzenie się Austrii na północny wschód od Karpat nie było podyktowane żadną potrzebą państwa. Rosji były potrzebne wschodnie ziemie Rzeczypospolitej, stanowiące Hinterland jej mocnych stanowisk na brzegach Morza Czarnego i Bałtyku; do dorzecza Warty, Wisły, a nawet Niemna, żadne poważne interesy państwowe jej nie pchały. Prusy swą karierę dziejową budowały na rozszerzaniu się na ziemie rdzennie polskie i zniszczenie całkowite Polski było głównym celem ich polityki. Był to ten z wrogów, z którym kompromis był nie do pomyślenia. On się mógł pogodzić tylko z ostatecznym pogrzebem Polski. I właśnie temu wrogowi zaczęła od pół

wieku służyć myśl powstańcza, operująca hasłem niepodległość.

#dmowski #4konserwy #wolnosciowyfrontprzetrwania
Ryneczek - Roman Dmowski: po pierwsze Prusy
Głównym autorem rozbioru Polski były Prus...

źródło: rdm

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 3
Jak nie rozumiesz to trudno


@Njal: Czemu tak łatwo odpuszczasz? Chodź, nie wstydź się. Wytłumacz mi, co ma wspólnego Roman Dmowski z Adolfem Hitlerem.
  • Odpowiedz
@Ryneczek: Byś uważał na historii to byś wiedział, a tak to pozostają ci skrajnie prawicowe poglądowy, siekane nacjonalizmem które dla zmylenia przeciwnika będziesz nazywał patriotyzmem by nie wyjść na idiote.
  • Odpowiedz
  • 3
Byś uważał na historii to byś wiedział

@Njal: Uważałem i wiem, że Romanowi Dmowskiego i Lidze Narodowej zawdzięczamy odrodzenie państwa polskiego z zaborów, oraz istnienie nas samych, wszak gdyby naród poszedł wtedy za niemieckim agentem Piłsudskim, to na Polskę spadłaby germańska zagłada.
  • Odpowiedz