Wpis z mikrobloga

#epapierosy #edym #liquidy #pytaniedoeksperta

E-papierosy mogą być bardziej szkodliwe od zwykłych papierosów (co nie oznacza, że są).

Na pewno e-papieros umożliwia regularne przyjmowanie znacznie większych dawek nikotyny, a co za tym idzie uzależnia nawet bardziej niż papierosy.
Ja po dwóch latach na e-papierosie (zaczynałem od 18 mg / ml, a po pewnym czasie zszedłem do 6-8 mg / ml), ale to i tak nie pozwoliło mi zaspokoić głodu nikotynowego tradycyjnymi papierosami.

Papierosy mają zbyt mało nikotyny żeby dało się zaspokoić głód po dawkach przyjmowanych w e-papierosie, prędzej się zatrujesz dymem tytoniowym niż przyjmiesz dawkę, która da poczucie komfortu.

Tak poza tym to e-papieros ma jeszcze drut oporowy, który może być źródłem metali, nie koniecznie bezpiecznych dla zdrowia (aromaty i dodatki mogą wchodzić w reakcje chemiczne z metalami), a płyn bez aromatu śmierdzi jak palona ścierka bawełniana, bo watka jest zrobiona z bawełny, która gdy tylko odparuje z niej płyn zaczyna się przypalać.
Aromaty pod wpływem temperatury zwęglają się na grzałce tworząc nagar, powstają więc inne związki chemiczne niż te, które można znaleźć na etykiecie od liquidu. Nagar zmniejsza też sprawność samej grzałki i utrudnia przepływ liquidu w strukturze bawełnianego knota, który zaczyna się kopcić.

Ludzie zaczęli nazywać płyny albo liquidy, olejkami, co świadczy o ich głupocie i i całkowitej ignorancji. W liquidach nie ma oleju, jest tam glikol propylenowy i ewentualnie gliceryna, czasami woda, aromaty i nikotyna (czasami jej nie ma).

Ostatnio chciałem kupić czystą glicerynę roślinną w sklepie z e-papierosami do celów kosmetycznych, sprzedawca mi to stanowczo odradził. Powiedział, że będzie drogo i mi się to w ogóle nie opłaca, bo jego firma będzie musiała odprowadzić podatek akcyzowy od wyrobów tytoniowych od czystej gliceryny roślinnej nie zawierającej nikotyny zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami. Akumulatora też pewnie u nich nie kupię, bo będę musiał zapłacić podatek akcyzowy od wyrobów tytoniowych za litowe ogniwo elektrochemiczne.

To jakieś szaleństwo (°°

Podatek akcyzowy powinien być odprowadzany tylko od płynów z nikotyną i bazy nikotynowej. W żadnym wypadku inne produkty nie powinny być obłożone takim podatkiem.
To tak jakby sok albo cola w monopolowym była obłożona podatkiem akcyzowym od wyrobów alkoholowych, bo można je zmieszać z wódką. Mam nadzieję, że ten sprzedawca kłamał i że to nie prawda.
  • 16
@tojestmultikonto:
https://isp-modzelewski.pl/akcyza_i_podatek_akc/akcyza-i-podatek-akcyzowy-serwis-isp-nr-33-2021/13/

...Organ wskazał, że w świetle art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy o podatku akcyzowym, za płyn do papierosów elektronicznych uznaje się roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę. Tym samym, za wyrób akcyzowy ? płyn do papierosów elektronicznych ? uznaje się wszelkie wyroby w postaci roztworu, które przeznaczone są do wykorzystania
@tojestmultikonto: niestety tak jest. Nawet aromaty spożywcze obłożone są akcyza. Co do samej gliceryny, to np. można kupić czysta chemicznie na znanym portalu aukcyjnym bez akcyzy. Jakby ktoś potrzebował, to również jest glikol propylenowy.
pod warunkiem, że są one przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych...

niestety tak jest. Nawet aromaty spożywcze obłożone są akcyza. Co do samej gliceryny, to np. można kupić czysta chemicznie na znanym portalu aukcyjnym bez akcyzy. Jakby ktoś potrzebował, to również jest glikol propylenowy.


@Leel00: Ja bym rozszerzył działalność gospodarczą o handel dodatkami spożywczymi: aromatami do celów spożywczych, gliceryną spożywczą, a także glikolem propylenowym stosowany w przemyśle spożywczym. Jeżeli na etykiecie
tojestmultikonto - >pod warunkiem, że są one przeznaczone do wykorzystania w papieros...

źródło: 3wv6ux

Pobierz
@Leel00: Zawsze można otworzyć spółkę córkę i wrzucić odnośniki na stronie jako reklamę zaufanego podmiotu oferującego produkty z innej branży (czy będzie to gliceryna spożywcza, kosmetyczna czy kosiarki spalinowe to już nie ma znaczenia). Jeżeli wszystko się zgadza fizycznie i na papierze to kontrole KAS, PIH i PIP będą formą nękania uczciwego, prowadzącego legalną działalność przedsiębiorcy.
@Leel00: Handel gliceryną spożywczą nie objętą podatkiem akcyzowym z zachowaniem przepisów obowiązującego prawa powinien być w pełni bezpieczny i legalny. Istnieją również przepisy umożliwiające prowadzenie działalności gospodarczej w kilku branżach jednocześnie. Powinna istnieć możliwość jednoczesnej sprzedaży produktów na bazie gliceryny objętych podatkiem akcyzowym jak i możliwość handlu gliceryną, która nie jest objęta tym podatkiem ze względu na jej odrębne przeznaczenie.
@tojestmultikonto: podejrzewam, że skórka wyprawki nie warta. ILe tej gliceryny taki sklep sprzedaje? Jak komuś trzeba te 100 czy nawet 200ml, to sobie kupi po wyższej cenie. Jak komuś trzeba baniak, to pójdzie na allegro.
podejrzewam, że skórka wyprawki nie warta. ILe tej gliceryny taki sklep sprzedaje? Jak komuś trzeba te 100 czy nawet 200ml, to sobie kupi po wyższej cenie. Jak komuś trzeba baniak, to pójdzie na allegro.


@Leel00: Gwarantuję, że spożywcza i taka do e-papierosów są czystsze od takiej gliceryny z januszeksu, a jak kupisz od jakiejś firmy chemicznej to zapłacisz sporo więcej.

Mój tata czasami częstował mnie czyściutką glicerynką w kieliszku (takiej małej
tojestmultikonto - >podejrzewam, że skórka wyprawki nie warta. ILe tej gliceryny taki...

źródło: Silver_nitrate_stains

Pobierz
@Leel00: No właśnie nie pamiętam czyja to była robota, w każdym bądź razie gówno kupiłem na allegro i do celów kosmetycznych się nadawało, miało też niby jakieś badania z labo, firma była chyba z Tarnobrzega, ale gliceryna miała jakieś obce zapachy, co wpływało na smak liquidu, w butelce też miała "swój" zapach, więc nie była dość czysta. Kupowałem też taką czystą do e-papierosów i ona nie dawała tego posmaku, więc albo
a KAS, PIH i PIP będą cię nawiedzali co drugi dzień ;)

@Leel00: Chcesz mi powiedzieć, że w Polsce nie można prowadzić działalności gospodarczej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa? Gdybym był właścicielem sklepu monopolowego oraz apteki i w ofercie mojej apteki byłby spirytus salicylowy to musiałbym zacząć sprzedawać go z akcyzą żeby uniknąć kontroli? A jak bym otworzył jeszcze sklep z rozpuszczalnikami, narzędziami i farbami i miałbym w ofercie denaturat to
tojestmultikonto - >a KAS, PIH i PIP będą cię nawiedzali co drugi dzień ;)
@Leel00: C...

źródło: 0a019759e2d77e2afaf06f98d99ddab5

Pobierz
@Leel00: Nie raz widziałem mocno spóźnionego i zdenerwowanego człowieka w aptece, który kupował buteleczkę amolu. Raz facetowi się tak spieszyło, że aż mu się ręce trzęsły gdy płacił za swój lek. Można by rzec, że zdążył w ostatniej chwili, bo wypił go duszkiem pod drzwiami apteki i to bez zapijania.