Wpis z mikrobloga

#wojna #polska #rosja

Wykopki uważające kupowanie sprzętu wojskowego za bzdurne wydawanie kasy powinny się trochę doinformować. Wpis Wolskiego bardzo trafny. Gdyby nas ruscy zaatakowali wówczas to mielibyśmy to samo co w Irpnieniu, Buczy , Borodziance. W tych czasach wojsko było całkowicie rozbrojone. Tak teraz nie jesteśmy ani Turcją ani Izraelem a 30 letnich zaległości nie nadrobi się w tydzień. Otóż ani PIS ani PO święte nie było.

ujawniono że w 2011 roku Sojusznicze Siły Wsparcia (NATO) potrzebowały 10-14 dni od wybuchu konfliktu aby przyjść nam z pomocą na naszym terytorium.
Ponieważ ocena dokumentów i wydarzeń historycznych z współczesnego stanu wiedzy jest błędna warto przypomnieć kontekst 2011 roku:
Klich rządzi w MONie a efektem owych rządów jest największa degrengolada i rzeź SZ RP po 1990 roku. Misje mają priorytet, szkolenie leży i kwiczy, jednostki są wciąż redukowane i zmierzamy w kierunku na trzy dywizje w WL zaś gotowość większości brygad jest iluzoryczna. Rok wcześniej zawieszono pobór zaś w jednostkach nie ma nieraz komu zamknąć okien a sojusznicy jak widać deklarują że realne wsparcie to przyjdzie w ciągu 10-14 dni. Czy zatem operacja obronna mogła wyglądać inaczej? Nie, nie mogła tak po prawdzie - działania opóźniające i próba zatrzymania RUS na linii Wisły jawią się wobec słabości SZ RP w 2011 roku jako dość racjonalne "mniejsze zło" - tak wiem jak to brzmi ale alternatywą jest bitwa graniczna i całkowite zniszczenie SZ RP.
Po prostu nie było kim i jak bronić wschodu Polski w efekcie faktycznie zadecydowano o działaniach opóźniających do linii Wisły i w efekcie oddania północno-wschodniej Polski (i zapewne Warszawy) Rosjanom. Trochę się włos na głowie jeży z perspektywy Buczy, Borodzianki czy Chersonia no ale taki mieliśmy klimat. Militarnie z punkt u przeżycia SZ RP do czasu dotarcie SSW było to prawidłowe działanie, politycznie totalny samobój bo by się w moment pojawił PKWN-bis i jakaś "Polska Republika Nadwiślańska" a potem NRDówek bis i podział kraju na dwa w ramach realpolitik.
Znów w historii mamy więcej szczęścia niż rozumu jako kraj że jednak Ukraina była pierwsza w 2014 roku a potem w ramach rundy drugiej w 2022 roku -już w zupełnie innej rzeczywistości.

https://twitter.com/wolski_jaros/status/1703443914642915736?t=JJuzAheD8zN-F5zTzUjXiw&s=19
Stalionnn - #wojna #polska #rosja

Wykopki uważające kupowanie sprzętu wojskowego za ...

źródło: 20230918_164609

Pobierz
  • 17
@tellet: No na razie to plan Pis opiera się na potencjale wojskowym, którego nadal nie ma i dopiero ma kiedyś być. Właśnie ujawniono przynajmniej część planu ułożonego pod przeszły i realnie obecny potencjał. W pisie są sami idioci i tacy jak ty im przyklaskują.
@Kolek-16 Była? Serio wierzysz, że już teraz mamy potencjał militarny by bronić "każdego metra ziemi"? Taki potencjał dopiero będzie o ile wszystko się uda.
  • 1
@tellet: tam jeszcze Wolski dodał trafny komentarz że Macierewicz rozbroił służby ale Klich zniszczył całe siły zbrojne. Wykopki są jak chorągiewki fajnie się z piwnicy pisze broń na kredyt , Ukraina ma 20 Himarsow a my nie wiem po co 500 kupujemy. Prawda jest taka że Ukraina 8 lat już walczyła i wiedziała że nastąpi moment pełnoskalowej inwazji. Gdyby to w nas wjechali to po tygodniu ruscy byliby na Odrze. Oczywiście
  • 0
@Feuforce: Dywizję buduje się 10 lat więc to potrwa gdyby PEŁO zaczęło już wtedy rozwijać siły zbrojne to kończyli byśmy budowę armii a nie zaczynali.Wszyscy śmieją się z zagubionych rakiet a USA zgubiło F-35 xd
@Stalionnn: Chłopie, Pis 8 lat rządzi. Co ty #!$%@?. Równie dobrze powiem, że mogli 8 lat temu zacząć a sami obudzili się jak wojna wybuchła a kontrakty zbrojeniowe jak na helikoptery anulowali i nie wzięli nic w zamian.
  • 0
@Feuforce: na co ? xd Ty wiesz czym jest Caracal? Chłopie śmiechem bym Cię zabił xd Francuzów nie stać na eksploatację tych śmigłowców. Idź i nie wygłupiaj się z takimi tekstami. Nie chwalę PiSu bo to również banda złodziei ale pewne rzeczy robią zdecydowanie lepiej
@Stalionnn: Jesteś idiotą lub manipulujesz. Anulowali I NIE WZIĘLI NIC INNEGO (i to jest mój zarzut) a mieli na to czas. Teraz na wariata apache chcą kupować. Pis przez większość rządów nic nie robił w kwestii obrony kraju. Dopiero niedawno zaczęli jak się pod dupą zaczęło palić.

Edit. I jeszcze wybielasz kwestię rakiet porównując awaryjne katapultowanie się pilota i poszukiwania do rakiety o której wiedzieli i przestali szukać.
  • 1
@Feuforce: Apache to śmigłowiec bojowy całkiem inny typ. Caracal to ciężarówka. Nie zgodzę się z tym że dopiero teraz cokolwiek zaczęli robić. Dopiero teraz zaczęli kupować sprzęt na ogromną skalę, WOT , odbudowa zlikwidowanych brygad o tym się nie mówi. Oczywiście 300k armii to slogan. I PO i PIS to banda złodziei, manipulatorów jednak z wypowiedzi wielu ekspertów pod względem wzmacniania sił zbrojonych nie można im wiele zarzucić.
@Stalionnn: Stosujesz symetryzm jednocześnie nie odpowiadając na zarzuty. Obejmując władzę mieli szansę anulować kontrakty i wziąć coś co mielibyśmy już dziś a tak nie mamy nic. Teraz kupujemy znacznie drożej kosztem wysokiego zadłużenia. Pis objął władzę krótko po pierwszej agresji na Ukrainę i szok teraz, że porównujemy te lata z latami resetu z Rosją pod przywództwem tych samych Aamerykanów do których teraz się spuszczają w pisie. Przypomnę, że pierwsze zwiększenia wydatków
@Kolek-16: Pewnie tak i trzeba z NATO wypracować jak by to miało działać. Na razie to my nie wiemy co robić z Białoruskimi helikopterami nad naszym terytorium. Koncepcja jest słuszna i Amerykanie dobrze wiedzą jak rozróżnić siły, które zbierają się do agresji od tych, które są na ćwiczeniach. Widzieliśmy to w przypadku Ukrainy. Nie zmieni to faktu, że trzeba będzie mięsem armatnim załatać granice i pobór wróci.
@Feuforce Ja myślę że wojskowi mają to "wypracowane" problemem są politycy. Co do poboru to ja np byłem bardzo zawiedziony w WKU. "Chcesz iść do wojska" Pewnie że tak postrzelabym, czołg zobaczył może helikopterem polatał. "To nie pójdziesz zlikwidowali w zeszłym tygodniu pobór" i uważam że wojsko by się współczesnej młodzieży przydało bo strach im nóż do ręki dać a co dopiero Grota.
@Kolek-16: Dobrowolna służba dalej istnieje + WOT. Nasz wzrost gospodarczy to też w jakiejś części efekt zniesienia poboru. Wyrzuciliśmy młodych na rynek pracy wcześniej (bo ci co studiowali i tak ominęli wojsko). Coś za coś. Ja jestem przeciwnikiem poboru w formie jak za PRL a wiemy, że nic się nie zmieniło. Wyślesz młodych po prostu z obciążonymi plecakami do chodzenia po lesie. Niczego nie nauczą się a jeszcze wrócą z problemami
@Feuforce A wiesz że nic mi o tym wtedy nie powiedziano (o dobrowolnej). A i się tam na siłę nie pchałem.
Co do poboru pewnie że nie można tego zrobić na "sztukę" tylko porządnie.
A kobiety po co? Bo akurat tego aspektu nie kumam.
@Kolek-16: Z prostej przyczyny. Demografia w Polsce to dramat i wiele lepiej nie będzie. Imigranci w wojsku to nie jest dobry pomysł co chyba oczywiste. Kobiety mogą służyć w mniej wymagających kondycyjnie/siłowo rolach tak by nie pchać tam facetów którzy mogą być przydatni gdzie indziej. Lepiej np. zmobilizować do medycznych ról (ale już niekoniecznie w terenie) kobiety niż facetów. W przypadku wojny mówimy o bardzo dużej skali rannych czy zabitych (nawet