Wpis z mikrobloga

Uważamy, że owady odczuwają ból, ale wiele z nich może nie okazywać niepokoju z jego powodu, ponieważ ma to dla nich ewolucyjny sens. Ponadto w nowym artykule badawczym odkryto, że doznają traumy, widząc martwe ciała własnego gatunku

Uczucie bólu nie ma na celu przysporzenia nam strasznego dyskomfortu. Ma znaczenie ewolucyjne, które każe nam szukać pomocy w przypadku urazu, choroby lub jeżeli jesteśmy sami przynajmniej spokoju i odpoczynku, aby nasz organizm mógł się zregenerować. Nie ma to sensu w przypadku wielu owadów, które żyją bardzo krótko i mają zbyt mało czasu na wyleczenie się. Chociaż odczuwają ból, wiele może nie okazywać cierpienia, ponieważ ewolucja umożliwiła im wytrzymanie pewnych uszkodzeń ciała, dzięki czemu nadal mogą składać jaja i przekazywać swoje geny bez przeszkód spowodowanych bólem. Można zaobserwować, jak niektóre owady usuwają własne kończyny lub u niektórych gatunków samica zjada samca po otrzymaniu od niego informacji genetycznej, a niektóre można zobaczyć pozornie niewzruszone, gdy są spożywane od wewnątrz przez pasożytnicze larwy os.

Oprócz krótkiego życia, w którym raczej nie wyzdrowieją po urazach lub chorobach, ich ciała są zbudowane inaczej niż nasze i trudniej byłoby im wyleczyć niektóre rodzaje uszkodzeń. Niemniej jednak mogą wyleczyć niektóre rodzaje urazów za każdym razem, gdy linieje im egzoszkielet. Zdecydowanie nie powinniśmy maltretować tych stworzeń, ponieważ z pewnością odczuwają dyskomfort, jeśli brakuje im nogi lub części skrzydeł. Wszystkie stworzenia, duże czy małe, zasługują na nasz szacunek. Zauważono również, że reagują odruchowo, aby oddalić się od czegoś, co im szkodzi.

Oprócz bólu fizycznego odkryto, że doznają traumy na widok martwych zwłok swojego gatunku i powoduje to że szybciej się starzeją. Muszki owocówki zostały podzielone na dwie grupy. W jednym znajdowały się martwe ciała tego samego gatunku, osobników które zmarły z głodu, a drugiemu oszczędzono tego widoku. Straumatyzowana grupa stała się mniej odporna na głód i ich magazynowanie tłuszczów zmniejszyło się. Spekuluje się, że wpłynęło to na ich receptory serotoninowe, ale cały mechanizm tego, co działo się w ich umysłach, nie jest jeszcze poznany. Po przeprowadzeniu sekcji grupy, która doznała traumy, odkryto, że ciała elipsoidalne w ich mózgach były zmienione. U owadów są one odpowiedzialne za gromadzenie informacji sensorycznych na temat poruszania się w środowisku, ale także za pobudzenie i sen. Następnie naukowcy dezaktywowali ciała elipsoidalne niektórych muszek owocówek. Kiedy ponownie umieszczono je razem z martwymi zwłokami, nie odczuły negatywnych konsekwencji tej traumy.

Chociaż genetycznie owady są dość daleko od ludzi, badania te mogą okazać się pomocne w zrozumieniu przyczyn, dla których ludzie doświadczają podobnych problemów psychologicznych, a także mogą pomóc w znalezieniu nowych sposobów radzenia sobie ze szkodnikami w rolnictwie.

[źródło: https://pl.quora.com/Czy-owady-odczuwaj%C4%85-b%C3%B3l-czy-strach/answer/T-Barczuk]

#owady #ciekawostki #nauka
Pobierz uirapuru - Uważamy, że owady odczuwają ból, ale wiele z nich może nie okazywać niepok...
źródło: main-qimg-f52790825fff8b2e15a789a32c4fc784
  • 9