Wpis z mikrobloga

568 + 1 = 569

Tytuł: Miedzianka. Historia znikania
Autor: Filip Springer
Gatunek: literatura faktu
Ocena: ★★★★★★★★★★
ISBN: 9788375362879
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 272
Miedzianka to dawne miasto na dolnym śląsku. Przez lata podejmowano próby rozwinięcia przemysłu górniczego, jednak za każdym razem okazywało się, że tutejsze pozornie bardzo bogate złoża są bardzo płytkie i szybko się kończą. Miasto po II Wojnie Światowej zostało włączone do Polski, po krótkim okresie rozwoju związanego z rabunkową gospodarką górniczą nakierowaną na wydobycie rudy uranu prowadzoną przez komunistów w mieście zaczyna się kryzys związany z brakiem zatrudnienia, oraz szkodami górniczymi, które od dziesięcioleci nękają mieszkańców, ale nigdy na taką skalę. Miasto dosłownie zapada się pod ziemię, kolejne rodziny zmuszone są opuścić miast, co doprowadza do jego "zniknięcia"

Miałem wątpliwości czy książka o takiej tematyce może mi się spodobać, jednak bardzo szybko zostały one rozwiane i zostałem pochłonięty historią małej wsi kilkaset kilometrów ode mnie. Spora część historii Miedzianki przedstawiona jest jako historie kolejnych jej mieszkańców, co nadaje książce osobisty charakter.

#bookmeter #literaturafaktubookmeter
Pobierz Tosiek14 - 568 + 1 = 569

Tytuł: Miedzianka. Historia znikania
Autor: Filip Springer
...
źródło: 778898-352x500
  • 3
@mokry Są odniesienia do źródeł, szczególnie kiedy mowa o historii sprzed ponad kilkuset lat. Autor poświęcił dużo czasu na grzebanie w dokumentach dotyczących samego miasta czy przytaczanych bohaterów, ale niekoniecznie poświęca na to dużo miejsca, a raczej stara się fabularyzować wspominając o źródłach z których czerpał.