Wpis z mikrobloga

Wpisem tym chcę Wam pokazać 7 letnią pseudogwarancję marki Kia oraz to że mając coś na gwarancji wcale nie świadczy to o tym że uzyskacie naprawę części na gwarancji bezpłatnie.

Samochód Kia Sportage 1.6 GDI 2019

Gwarancja na silnik 150 tysięcy km lub 7 lat – obecnie 99 tysięcy kilometrów oraz niecałe 4 lata samochodu
Gwarancja na katalizator 3 lata - skończyła się

Dnia 10.07.2023 r. oddałem samochód do ASO Kia w Krakowie z powodu wyskoczenia kontrolki check engine oraz niskiego poziomu oleju.

Dnia 12.07.2023 otrzymałem informację że jest ponadnormatywne zużycie oleju i otrzymałem dokument diagnostyczny stwierdzający ile oleju ubyło podczas testów.

W trakcie dalszej diagnostyki stwierdzono że uszkodzony jest katalizator i dostałem następującą wiadomość : „W Pana pojeździe w silniku doszło do widocznego przytarcia gładzi cylindrów. Przyczyną tego tego stanu jest uszkodzenie wkładu katalizatora, drobne części z katalizatora zostały zaciągnięte do cylindra i uszkodziły jego gładź”

Wtedy gwarant ,którym jest Kia Polska Warszawa odmówił naprawy silnika w ramach gwarancji.

Dostałem dokumentację zdjęciową dotyczącą tej sprawy gdzie widoczne są uszkodzenia oraz odpowiedz na pytanie jaki jest dowód na obecność części katalizatora oraz w jaki sposób te elementy się tam znalazły w silniku: „Wynika to z charakterystyki pracy silnika wolnossącego, tworzy się podciśnienie które potrafi ten pył zaciągnąć do silnika. Sam katalizator jest zaraz za silnikiem, i ten biały pył w kanałach w głowicy to właśnie pozostawiony ślad po tym co się wydarzyło.”

ASO naprawę tj wymiana bloku oraz katalizatora wyceniło na 35 160 złotych.

Więc tylko przestrzegam bo kolejnym razem powiedzą że silnik się uszkodził bo pracował w zbyt ciężkich warunkach spowodowanych oponnami ze złym bieżnikiem.
  • Odpowiedz