Wpis z mikrobloga

Kolejna odsłona "etymologii łacińskich".

Lustracja (łac. lustratio) w religii rzymskiej obrzęd oczyszczający zbiorowość bądź terytorium ze zmazy rytualnej. Lustracji poddawano między innymi obywateli rzymskich co pięć lat wraz ze spisem podatkowym ludności. Składano wówczas ofiarę ze świni, barana i byka.

Cenzura. W starożytnym Rzymie specjalni urzędnicy wybierani co pięć lat na 18 miesięcy, których zadaniem było sporządzanie spisów obywatelskich i sprawowanie kontroli nad obyczajami. Ci którzy odbiegali od normy narażali się na tzn. notę cenzorską, która prowadziła do degradacji prawnej bądź społecznej.

Libacja - ofiara płynna wylewana przy posiłku na cześć bogom.

Wakacje (vacatio, onis) uwolnienie, zwolnienie, czas wolny, , także wakat- wolne miejsce, nieobsadzony urząd.

Ferie (feriae, arum) określenie dni świątecznych w Rzymie, ogólnie odpoczynek.

#historia #trymhistoria #etymologiaelatinae
  • 4
  • Odpowiedz
@trymvs: Jeśli się nie mylę juwenalia wzięły się od osiemnastkowej imprezy Nerona? I czy aby sierpień nie został tak nazwany na cześć Augusta? Cezar też chyba miał swój miesiąc, zresztą nie oni jedyni zapewne.
  • Odpowiedz
@atteint: Juwenalia były na cześć ścięcia pierwszej młodzieńczej bródki Nerona. Nie pamiętam w którym roku jego życia. Rzymianin otrzymywał męską togę w wieku 15 lat, może wówczas ścięto tę brodę. August i Cezar - prawda.
  • Odpowiedz
@trymvs: Znalazłem teraz w "Poczcie Cesarzy Rzymskich" A. Krawczuka, że Neron urodził się 15 grudnia 37 roku, a bródkę zgolił jesienią 59, co daje nam 22 lata. Nie za późno aby?
  • Odpowiedz
@atteint: Neron nie przejmował się datami. Gdy był w Grecji, aby wziąć udział w zawodach kazał nawet przenieść igrzyska olimpijskie łamiąc pradawny zwyczaj czteroletnich przerw między nimi.
  • Odpowiedz