Aktywne Wpisy
enforcer +1136
Najsmutniejsza scena w filmie, przy której zawsze płaczesz(lub nie, jeśli też zgrywasz twardziela ( ͡° ͜ʖ ͡°)) to Twoim zdaniem jaka i z jakiego filmu?
#glupiewykopowezabawy #filmy #pytania
#glupiewykopowezabawy #filmy #pytania
26 sierpnia 1943 r. w Zgłobniu (koło Rzeszowa) urodził się Tadeusz Nalepa - uważany za ojca polskiego bluesa; kompozytor, gitarzysta, wokalista, harmonijkarz i autor tekstów.
W sierpniu 1965 r. założył grupę Blackout: "Pierwszy koncert graliśmy w rzeszowskiej starej poczcie. Po tej imprezie rozeszła się taka fama, że już na drugą nie można się było przebić ani samochodem, ani pieszo. Ludzie wchodzili oknami. Poleciały szyby. To była rewolucja. Debiut był wspaniały i dał nam dużo. Przede wszystkim wiarę w siebie." Wielkim przebojem była "Anna". Zespół istniał do końca 1967 roku.
W lutym 1968 roku Nalepa utworzył nową formację - Breakout: "Za namową Franciszka Walickiego zaczęliśmy grać bardziej nowoczesną muzykę. To mi odpowiadało. Muzyka końca lat sześćdziesiątych na Zachodzie była bardzo drapieżna. Musieliśmy zostawić te nasze ambitne, ale zbyt ładne piosenki z okresu Blackoutów. Już w 1968 r. za czasów Blackoutów wyjechaliśmy na Zachód. W Holandii podobaliśmy się. Mieliśmy tam nawet swój fanklub. Wielu młodych Holendrów brało nas za angielską kapelę. Jeździliśmy tam regularnie, chyba dziesięć razy." Pierwsza płyta długogrająca Breakoutu, "Na drugim brzegu tęczy", z towarzyszeniem muzyka jazzowego Włodzimierza Nahornego, ukazała się w 1969 roku. Grupa nagrała łącznie 10 albumów, w tym, mający olbrzymie znaczenie dla nurtu bluesowego w Polsce - "Blues" (1971 r.).
Zespół zakończył działalność po rozpoczęciu stanu wojennego w grudniu 1981 roku, jednak wielokrotnie, z okazji różnych imprez, był reaktywowany. Po zawieszeniu działalności Breakoutu Tadeusz Nalepa kontynuował występy solo, w których towarzyszyli mu muzycy m.in. Oddziału Zamkniętego, Maanamu i Dżemu.
Źródło: http://www.blues.pl/Tadeusz_Nalepa/Tadeusz_Nalepa.htm
Breakout - "Spiekota"