Wpis z mikrobloga

@velMarshall: Potrzeby organizmu nigdy nie przekraczają pojemności żołądka. Największe zapotrzebowanie na białko jest w wieku niemowlęcym i jakoś bobasy dają radę bez suplementów.

EDIT: rozumiem kreatynę, rozumiem BCAA, ale białko to czyste lenistwo.
@Ned: Ale potrzeby organizmu często przekraczają pojemność portfela. Z chęcią zajadałbym się codziennie wołowinką i kurczaczkiem w odpowiednich ilościach, ale wiesz, trochę za drogo wychodzi. I WPC pomaga domknąć dietę w miarę rozsądnym kosztem. Nikt tu nie mówi o żywieniu się białkiem z paczki. To jest tylko uzupełnienie jadłospisu.
@velMarshall: No to mów, że taniej Ci wychodzi, a nie, że już więcej nie możesz zjeść ;)

BTW: jakiś czas temu czytałem o badaniach (w periodyku medycznym, nie jakieś wp.pl), w których zebrano dwie grupy ludzi. Grupę normalną z dzienną podażą białka na poziomie 1,5 na kg masy ciała i grupę z jakimś schorzeniem, które uniemożliwiało im przyjmowanie większych ilości białka. Ta druga grupa dostawała dziennie 0,7 grama białka na kg
@Ned:

Inna sprawa to rozłożenie posiłków w ciągu dnia. Staram się trzymać 5-6 posiłków dziennie, ale nie zawsze jest to możliwe. I wtedy trzeba zjeść więcej w krótkim czasie, a to już takie łatwe nie jest, jeśli musisz zjeść 4000kcal dziennie, nie jedząc słodyczy itp. zapychaczy.

Na wynik badań na pewno miał wpływ rodzaj i intensywność ćwiczeń. Możliwe, że dla badanego obciążenia w zupełności wystarczała ilość białka w granicach 0.7-1.5g/kg. Przy
@velMarshall: Sęk w tym, że nigdy nie widziałem danych medycznych potwierdzających to co mówisz. To jest informacja powtarzana przez samych zawodników zazwyczaj. Masz jakieś poważne opracowania w tej kwestii?
@Ned: Tę wartość wziąłem z któregoś artykułu (zresztą nie jednego, bo w wielu opracowaniach ta wartość się powtarzała) na sfd albo b-f, były tam przytoczone wyniki badań i potwierdzenie bezcelowości brania więcej niż 3g białka na kg masy ciała, poszukam przy okazji i jak znajdę to Ci podlinkuję. A tak na szybko, informacja z opakowania białka - zapotrzebowanie na białko u kulturysty-2,5g/kg masy ciała, u sportowca trenującego kondycyjnie 1,2g/kg m.c
@velMarshall: Nie uważam opakowań suplementów za wiarygodne źródło informacji, przede wszystkim dlatego, że producent ma interes w tym, aby spożycie było jak największe.
@Ned: Wiem o tym, podałem Ci przykładową informację ,,na szybko". Która w sumie pokrywa się z tym, co znalazłem w rozmaitych opracowaniach i tłumaczeniach przytaczanych na forach.