Wpis z mikrobloga

#ekstrakcja #stomatologia

W zeszłym tygodniu rozbolał mnie ząb, pobolał 2 dni i przestał. Poszedłem dzisiaj do dentysty, stwierdził, że ząb jest do usunięcia (górna siódemka). Ząb jest po leczeniu kanałowym, około 10 lat temu. Lekko się chwieje. Iść do innego dentysty na dodatkową konsultację, czy rwać? Pewnie będzie trzeba wstawić implant, więc trochę będzie kosztować ta impreza :)

Szkoda mi go :)
  • 14
  • Odpowiedz
@Aurezaliusz: ja #!$%@?, 2023 roku, a ludzie dalej leczą zęby tylko te co widać () Tymczasem coraz więcej badań znajduje związek demencji czy alzhaimera z toksynami bakterii występujących w jamie ustnej w przebiegu zapaleń przyzębia. O problemach z układem pokarmowym czy zaostrzeniach chorób autoimmunologicznych wynikających z zaniedbanej jamy ustnej, wiadomo od dawna.

Jamę ustna się leczy przede wszystkim dla zdrowia, uroda to drugorzędna kwestia.
  • Odpowiedz
  • 1
@Aurezaliusz: To jak ja będę gryzł? Tylko szóstką? :D A tak poważnie, wiem, że nie widać, ale jestem przyzwyczajony do tego zęba, nie wyobrażam sobie go nie mieć, więc biorę implant pod uwagę.
  • Odpowiedz
@Snowflake_: rwać, znaczy że rozwijają się tam bakterie, dodatkowa to górna więc bakterie mogą pójść w zatoki lub dostać się do naczyń krwionośnych i wtedy to ty jazdy będziesz mieć.
  • Odpowiedz
@Snowflake_: to nie do Ciebie było skierowane, tylko do @Aurezaliusz.

Idź zrobić CBCT, to podstawowe zdjęcie do oceny zębów po kanałówce i z problemami z przyzębiem. Pantomogram jest mało dokładnym zdjęciem, wielu rzeczy na nim nie widać. Podobnie jak na zdjęciach punktowych. A CBCT jest zdjęciem 3D, na którym widać wszystko. Dopiero po jego wykonaniu można zakwalifikować zęby do leczenia lub usunięcia. Pójdź do specjalisty, który będzie to wiedział, bo
  • Odpowiedz
  • 0
@SkrytyZolw: Byłem dzisiaj na zdjęciu oraz na konsultacji u innego stomatologa, który przekierował mnie do periodontologa. Na skierowaniu mam napisane: K05.3 0 przewlekłe zapalenie przyzębia. Rozchwianie II st. zęba 17 w obrazie RTG ząb przeleczony endodontycznie prawidłowo, widoczna pozioma recesja wyrostka zębodołowego.
  • Odpowiedz
@Snowflake_: Pozioma resorpcja kości, nie recesja :) To całkiem dobrze, że to tylko zapalenie przyzębia, bo stosunkowo łatwo to wyleczyć (o ile jeszcze zostało tam trochę kości). Na pewno higienę musisz poprawić w takim razie (pewnie nie nitkujesz zębów codziennie), zrobić higienizację ze skalingiem poddziąsłowym i może kiretaż. Ale przynajmniej endo nie trzeba powtarzać, a to byłby największy koszt.

Zapisuj się czym prędzej, bo periodontologów jest bardzo mało i długo się
  • Odpowiedz
  • 1
@SkrytyZolw: Udało mi się ustawić wizytę na jutro, bo ktoś odwołał, ale jak dzwoniłem zaraz po wizycie u dentysty, to najbliższy termin do periodontologa był pod koniec września :) Zobaczymy co powie. Dzięki za pomoc.

Przerażające jednak jest to, że dentysta, u którego byłem na samym początku, od razu skazał zęba na wyrwanie, po prostu patrząc na niego, bez żadnych zdjęć, bez niczego. Mówił, że nie ma żadnej możliwości go uratować.
  • Odpowiedz
@Snowflake_: no niestety wielu dentystów tkwi ze swoją wiedzą w 1990 roku i nie wywiązuje się ze swojego obowiązku stałego kształcenia. A kwalifikacja zęba do usunięcia bez zrobienia RTG to błąd w sztuce lekarskiej ¯\(ツ)/¯

To powodzenia, oby się udało szybko rozwiązać problem :)
  • Odpowiedz