Wpis z mikrobloga

  • 155
@Sisal:
Było więcej wersji, 4 które błędnie wymieniłeś i również sobie przeczą, z ciekawostek większość tych wersji została spisana długo po wydarzeniach, a patrząc na ich kolejność spisywania Jezus staje się coraz mniej zwykłym człowiekiem a coraz bardziej bogiem, w pierwszej ewangelii to zwykły ziomek, a większość cytatów Jezusa jako boga pochodzi z ostatniej czyli św Jana, bo wiodąca propaganda już wchodziła do tej ewangelii w czasie spisywania. Też ciężko się
  • Odpowiedz
@Deykun: mogło być nawet i milon nie neguje tego oficjalnie jest 4, w sumie pismo święte czytałem ostatnio z 5 lat temu gdbyś mógł mi podać przykład sprzeczności bo opinia opisu to raczej nie cytat. Edit ty możesz być piątym rwangelistą jeśli zostaniesz natchniony duchem świętym a kościół to uzna to 2tyś lat nie będzie grało roli
  • Odpowiedz
  • 143
@Sisal: 2023 rok i ktoś przejmuje się zapiskami jakichś pastuchów o typie co wodę w wino zamienił. Ba, niektórzy w to wierza xDDD
  • Odpowiedz
@Sisal:
Sorry, ale nie moje lore więc, nie specjalnie mi się chce studiować książkę żeby komuś co się nim jara, a nie jest świadomy rozjazdów między relacjami, albo je wypiera dowodzić, że jest pajacem.
https://ia600201.us.archive.org/15/items/ContradicitonsInTheNewTestament/194ContradInNt.pdf - 194 CONTRADICTIONS, New Testament

W ogóle ja się nie znam ale chyba katolicka interpretacja jest, że jak się rozjeżdża albo sobie przeczy to to są tylko relacje świadków które mają jakąś swoją nutę niepewności. Twierdzenie,
  • Odpowiedz
@Sisal: 1. genealogia jezusa
2. samo zmartwychwstanie, gdzie kazda ewangelia podaje zupelnie sprzeczna rzeczy (kto szedl, kiedy, kogo widzial)
  • Odpowiedz
@Deykun: oho, znowu te #!$%@? z cyklu "jestem ateistą, ale znam biblię lepiej niż przeciętny katolik".

xD

Ewangelie się między sobą różnią podejściem do tematu z tego prostego powodu, że pisali je, uwaga, różni ludzie, którzy mieli inne zadania do wykonania i inne umiejętności. Jeden autor był żywy dyktafonem innej osoby która opowiadała, a że był przeciętny literatem, to jego tekst sprowadza się do spisania notatek bez ładu i składku, gdzie
  • Odpowiedz
@M4rcinS: E tam czterech wersji. Wwłaściwie to są dwie. Pierwsze trzy wersje to jest jedna bazowa, a dwie pozostałe na zasadzie 'spisz tak żeby facetka się nie kapneła'.
  • Odpowiedz
@Catilivs:
Te Polaku, zapomniałeś w swoim gównowywodzie, że odpisywałem na stwierdzenie, że są tylko 4 relacje i są bezsprzeczne. Możesz sobie rozmydlać to co wyżej zostało napisane i nazywać sprzeczności "nacechowaniami treści", ale to brzmi jakby miało sens tylko dla podobnych tobie pajaców.
  • Odpowiedz
@Desire22: to, że był postacią historyczną niczego nie zmienia względem tego co on napisał. Bo tu nie chodzi o historyczność postaci, a o tym, co jest mu przypisywane. Chrześcijaństwo nie opiera się na wierze, że Jezus istniał, a że był bogiem.
  • Odpowiedz
@zmarnowany_czas:

Chrześcijaństwo nie opiera się na wierze, że Jezus istniał, a że był bogiem.

Imho opiera się na wierzę, że droga do zbawienia jest przez nauki Jezusa / niego samego. Świadkowie Jehowy są chrześcijanami, a chyba nie uznają Jezusa za boga, odłamów z niejasną deklaracją boskości Jezusa jest więcej. Dla wielu syn boży nie oznacza od razu boga, Herakles kanonicznie nie był bogiem, a herosem.
  • Odpowiedz
@Catilivs: No trochę nie do końca masz rację, bo między ewangeliami faktycznie potrafi zmieniać się ciąg wydarzeń, uczestniczące w nich osoby czy w ogóle kontekst, albo po prostu sobie przeczą.

Prosty przykład: kim była lub były pierwsze osoby, które zastały pusty grób? Między ewangeliamy odnajdują go inne osoby.

Masz tutaj bardzo ciekawą pozycję jednego z najbardziej znanych biblistów naszych czasów na ten temat
https://www.empik.com/jesus-interrupted-ehrman-bart-d,p1272964230,ebooki-i-mp3-p

Apologeci od dawna próbują wykręcać ten temat
  • Odpowiedz