Wpis z mikrobloga

Planuję zamontować sobie panele na garażu za domem. Mam dość spore obecnie zużycia rzędu 10MWh rocznie. Pompa ciepla to połowa zużycia energii, reszta to spawarka, kompresor, frezarka, komputery itp. Idealnie było by to skompensować fotowoltaiką. Potrzebuję wstępnego rozeznania. Przyłącze mam 13kWh, ze słupa idą 3 fazy i neutralny. Uziemienia w całym domu brak, robić?
Garaż jest oddalony o jakieś 40m od rozdzielni w domu, jaki kabel byście zaproponowali? Bardzo chciałbym tam dać falownik hybrydowy. Są jakieś fajne falowniki obecnie polecane?
Na garażu myślę, że zmieszczę instalacje 10kW wschód zachód. Dach jest płaski ale chyba ciężko by było zrobić na południe. W zimę i tak może dawać cień dom na panele.
#fotowoltaika
  • 4
  • Odpowiedz
@QoTheGreat: uziemienie : wbijesz szpilki w ziemie obok garażu. trzeba zmierzyć potem.
ceny paneli poszły mocno w dół. falownik hybryda: Deye. za wersje 12kW, coś koło 14kPLN. . kabel ? no do AC. 5 żył, ziemny. 10mm2. może być linka, łatwiej zgiąć. zabezpieczenia, przeciw przepiecowka na DC na AC, bezpiecznik 3faz. jak masz płaski dach to panele w-z ( taki "domek" z nich będzie )

warunki net billing które są powodują
  • Odpowiedz
  • 0
@msr99: wcześniej na wykopie czytałem, że kabel 16mm2 alu. Może taka knaga lepsza? Gięcie w skrzynce zlecę elektrykowi xD Skrzynkę pewnie nową zamontuje, bo ta co jest jest ciasna.
  • Odpowiedz
@QoTheGreat: ułóż min. 16 mm2 Alu i wraz z kablem ułóż bednarkę FeZn 25x4. Jeżeli 4x16 kupisz, to sensownie wepnij do istniejącej instalacji (przewód PEN na szynę lub zacisk PEN w RG).
  • Odpowiedz