Wpis z mikrobloga

Planuję kupić auto za ok. 180k, jestem na ryczałcie 12% #programista15k +, VATowiec. W teorii mógłbym kupić auto za gotówkę, ale planuję również zakup nieruchomości i nie chciałbym się wystrzelać ze wszystkiego. Przeczytałem kilka wątków tutaj i zdania są podzielone między:

- wziąć leasing normalnie i odliczać VAT (potem się martwić co zrobić w kwestii ewentualnej sprzedaży).
- wziąć auto w kredycie konsumenckim z wpłatą własną na osobę fizyczną - powiedzmy 100k kredytu, wpłata 80k (z tego co rozumiem w tej konfiguracji nadal jestem w stanie odliczać 50% VAT z wydatków na auto)
- kupić za gotówkę tańsze

Ja wiem, że szczególnie ostatni punkt to personalna preferencja, ale takie głosy oczywiście się pojawiają dlatego dopisałem. Moje pytanie do was, jak to najlepiej zrobić?

#leasing #b2b #jdg #samochody #programista15k
  • 20
Ja wiem, że szczególnie ostatni punkt to personalna preferencja, ale takie głosy oczywiście się pojawiają dlatego dopisałem. Moje pytanie do was, jak to najlepiej zrobić?


@whoru: zrobić excela i policzyć. Czy odliczanie połowy VATu jest dla Ciebie opłacalne. Może bardziej opłacalne będzie przejście na skalę na rok, kiedy będzie robił wysoką wpłatę własną w leasingu? Nie wiem jakie masz dochody, nie wiadomo ile płacisz VATu :)
Kolejna niewidoma: ile chcesz tym
  • 0
@Anakee: jak najdłużej chciałbym jeździć. Nie opłaca mi się przechodzić ani na skalę, ani na liniówkę, już to liczyłem. Poniekąd odpowiadając na twoje pytanie: dochody mam takie, że jedyną słuszną formą opodatkowania jest ryczałt 12% z uwagi na praktycznie zerowe koszty prowadzenia działalności. Żeby przejście na liniówkę mi się opłacało musiałbym wziąć w leasing BMW M3.
@whoru może być tak że biorąc w styczniu leasing, ładnie ustawiony z ratami sezonowymi opłacać się będzie na jeden rok przejść na liniowke. Zbierasz kasę w tym roku a w przyszłym się wystrzelasz ze wszystkiego co uzbierales. Firmy leasingowe nie chcą żebyś spłacał auto szybciej w 2,5 roku bo oni w takim tempie amortyzują, ale z punktu widzenia prawa nie ma problemu żeby w 1 roku odliczyć np 80% auta ratami balkonowymi.
@whoru 180k to trochę za mało żeby kombinować.
Ale jeżeli już musisz to zrób 45% wkładu własnego i wykupu. Będziesz miał niskie raty a jak stopy procentowe spadną to wykup zamienisz na leasing, jak nie to spłacasz.
W tym wypadku zarabiasz najwięcej bo inflacja pochłonie wykup a odsetki będą mniejsze niż zysk z inflacji.
Ale szczerze, weź coś przyzwoitego za 300k-400k i wtedy taka kombinacja przynosi realne oszczędności.
  • 0
@zibizz1: dzięki, ale w elektryka na pewno nie pójdę - nie mam gdzie tego ładować i nie zanosi się żebym miał. Mi wyszło, że musiałbym mieć kosztów działalności ponad 8.5k żeby opłacało mi się przejść na liniówkę. Biorąc pod uwagę, że moje koszty prowadzenia działalności to jedynie opłacenie księgowego to musiałbym wziąć auto z ratą za ponad 8k za miesiąc co oczywiście absolutnie się nie wydarzy.
@whoru: Jezeli decydujesz sie na auto za 180k, to moge spytac jaki masz dochod sredni miesieczny netto po podatkach i zusach? Tez celuje w okolice 200k w przyszlym roku, ale zastanawiam sie czy to ma jakikolwiek sens kupowac auto za taki hajs? (bmw 530d kilkulatek).
Rozwazam tez moze passata/superba 2.0 w benzynie 270KM~ tez kilkuletniego.
Obecnie mam superba w dieslu ale jest troche za slaby przy 190KM.
  • 2
@Warrior: dwójka z przodu zostaje na życie. Ja mając takie auto jak ty to pewnie bym nie kupował nowego, ale ja jeżdżę 20 letnią Hondą Civic to po prostu czas najwyższy za czymś się rozglądać. Jako, że mam jdg to myślałem, że przy leasingu lepiej mi to wyjdzie jakoś i będę miał auto na długie lata.
musiałbym mieć kosztów działalności ponad 8.5k żeby opłacało mi się przejść na liniówkę


@whoru: Ten próg opłacalności jest zawsze proporcjonalnie taki sam i osobiście uważam, że jest zbyt wysoki w procentach by za tyle auto leasingować
@zibizz1: podzieliłbyś się jakimiś kalkulacjami, że takie auto się opłaciło w kredycie?
dlaczego lepiej niż leasing?

W sumie Tesla 3 ma ceny takie jak większość elektryków, np, Skoda. Serwis w PL istnieje?
@kossmann wziąłem Y Performance, wtedy za 330tys mogłem wziąć na JDG i odliczyć połowę VAT czyli ok 30tys, lub wziąć prywatnie i wziąć 27tys dotacji. wziąłem druga opcje bo prościej. brakujące środki kredytowalem. Auto jest moje, kredyt już spłacony.
@kossmann od kilku lat normalnie Tesla w Polsce funkcjonuje. Narazie jest jeden salon i serwis w Warszawie. Jest też chyba 3 serwisantów mobilnych. Narazie nie korzystałem z serwisu i być może nigdy nie skorzystam bo przeglądów nie ma. Pierwsze jakieś zabiegi eksploatacyjne zaczynają się po 4 latach. Filtr od klimy tylko trzeba wymienić po 2 latach chyba.
Niedługo ma być kolejny serwis i salon na południu chyba w Katowicach