Wpis z mikrobloga

Biorę po 200zł z konta każdej drużyny i słucham Państwa.

Strop na dolnym pasie wiązara, z góry podłoga z OSB a z dołu sufit podwieszany czy strop gęstożebrowy teriva?

Dom parterowy z ocieplonym strychem gdzie będzie w jednej części graciarnia/pomieszczenie techniczne (centrala rekuperacyjna, skrzynka teletechniczna, jakaś może mała backupowa zamrażarka na zapasy) ale też w drugiej części będę chciał zrobić mini adaptację, zrobić kawałek podłogi i wrzucić se tam biurko, fotel i zrobić sobie takie niby miejsce do pracy i giercowania. Dach 45 stopni więc wyjdzie pas o szerokości ~3m gdzie można stanąć w pełnym wyproście.

Wejście na strych będzie przez wyłaz i tak też pozostanie bo nijak mi się nie zmieszczą tam schody.

Strop teriva to oczywiście większy koszt ale był by on akceptowalny. Rozważam tę decyzję raczej pod kątem czy nie jest to zbytni overkill dla planowego zastosowania?

#budownictwo #budujzwykopem #pytaniedoeksperta
  • 5
  • Odpowiedz
@Catmmando dzień dobry,

sam buduje obecnie dom parterowy, 183 m3 stropu ( mam w tym dwa podcienie ) i zdecydowałem się na strop teriva .

z plusów to jest to, że jak ci zgnije więźba / coś się uszkodzi, wymieniasz dach . w przypadku wiązarów wymieniasz dach i strop oraz sufit w domu .
  • Odpowiedz
@Catmmando
tylko wiązary. Tak jak kolega wyżej udowadniał, wydał 42tys więcej, w sumie nie wiadomo za co. Bo to, że masz beton nad głową zupełnie mnie nie przekonuje. Do tego czas: strop + więźba robiona na budowie to jakieś 1-1,5 miesiąca. A wiązary dwa-trzy dni.
Wiązary masz zrobione z fajnego, suchego drewna, a więźbę z mokrej tarcicy, która wczoraj jeszcze rosła w lesie. I ona akurat może zgnić i mogą ją
  • Odpowiedz
@Catmmando: Oprócz 42k różnicy w stropie pewnie dojdą jeszcze jakieś większe koszty w ołycie fundamentowej i ścianach nośnych przy terivie. Przy wiązarach masz tylko ścianki działowe.

Gdybyś miał zamiar robić klatkę schodową to jeszcze miałoby to sens pod względem przyszłej rozbudowy domu przez adaptację poddasza a tak to bezsensowne koszty dodatkowe. I tak jak pisał Mirek wyżej montaż wiązarów to 2-3 dni
  • Odpowiedz
@kamil13812 przy wiązarach należy doliczyć również koszty sufitów podwieszanych, a to koszt 180-200 zł za M2, więc dochodzi do tego 36k w przypadku stropu . wiązary mogą wyjść taniej , jednak nie ocieplisz stropu już styropianem, a wełna , nie masz całej powierzchni stropu dostępnej , no i w przypadku uszkodzenia dachu , wymieniasz dach że stropem, w przypadku terivy tylko więźbę.
  • Odpowiedz