Wpis z mikrobloga

Metody szczotkowania cz. I

Metoda Roll

Szczotkowanie poprzedzamy użyciem nici dentystycznej, czyszcząc wszystkie powierzchnie międzyzębowe.

Metoda Roll w przeciwieństwie do metody okrężnej(Fonesa) charakteryzuje się ustawieniem główki szczoteczki pod kątem 45 stopni, oraz innym typem ruchów: ruch obrotowy-wymiatający.
Metoda Roll jest polecana w stanach zapalnych przyzębia oraz obnażonych szyjkach zębowych.

1. Ustawiamy główkę szczoteczki na linii dziąsło - ząb pod kątem 45 stopni, włosiem skierowanym w kierunku dziąsła. W żuchwie włosie skierowane ku dołowi, w szczęce ku górze.
Główka szczoteczki manualnej powinna obejmować swoją powierzchnią trzy sąsiadujące ze sobą zęby. Nie dociskamy szczoteczki zbyt mocno. Rekomendowany delikatny nacisk.
2. Zaczynamy od dolnych lub górnych zębów trzonowych po ich zewnętrznej stronie(od policzka).
3. Wykonujemy ruch wymiatający z półobrotem po 5 razy na każdy ząb.
4. Po wykonaniu pięciu ruchów przesuwamy szczoteczkę o jeden ząb dalej.
5. Powtarzamy ruch wymiatający na każdym zębie kierując się po łuku zębowym do zębów przednich.
6. Gdy cała strona zewnętrzna będzie oczyszczona, przechodzimy do strony wewnętrznej szczęki lub żuchwy. Powtarzamy ruch wymiatający po 5 razy przesuwając się o jeden ząb dalej.
7. Powierzchnie wewnętrzne zębów przednich szczęki i żuchwy oczyszczamy ustawiając szczoteczkę pionowo, przeciągając całym włosiem ruchem pionowo wymiatającym.
8. Po wykonaniu ruchów wymiatających na każdym zębie przechodzimy do oczyszczenia powierzchni żujących. Oczyszczamy je wykonując ruch szorujący przód-tył przez 30 sekund.Na koniec doczyszczamy tylne powierzchnie drugich lub trzecich zębów trzonowych.
9. Wypluwamy nadmiar pasty nie płucząc jamy ustnej wodą. Nie jemy i pijemy minimum przez 20 minut.
10. Powtarzamy szczotkowanie minimum 2 razy dziennie po posiłku: rano po śniadaniu oraz wieczorem przed pójściem spać.

#zeby #higiena #zdrowie #szczotkowaniezebow #gruparatowaniapoziomu
KapitanZabek - Metody szczotkowania cz. I

Metoda Roll

Szczotkowanie poprzedzamy uży...

źródło: metoda-roll

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@KapitanZabek: mam pytanie, mam erozję szkliwa przy dziąsłach pewnie od nieprawidłowej techniki szczotkowania, pytałem dentystę jaka szczoteczka najlepiej myć zęby nie pogłębiać i nie dostałem odpowiedzi. Szczotkować manualnie metoda roll nie mam cierpliwości czy może być elektryczna albo soniczna? Jak ustawić taka szczotkę?
  • Odpowiedz