Wpis z mikrobloga

Brytyjski Storm Shadow wpadł praktycznie cały w ręce rosjan już jakiś czas temu. Dzisiaj natknąłem się na film z przygotowania go do transportu. Sprawa skończy się moim zdaniem jak z naszym Warmate czyli irańską podróbką. Ktoś musiał popełnić błąd i nie nastawił w pocisku autodestrukcji, lub system nie zadziałał. Tak czy inaczej Storm Shadow do modernizacji.

#ukraina #wojna #wideozwojny
A.....n - Brytyjski Storm Shadow wpadł praktycznie cały w ręce rosjan już jakiś czas ...
  • 18
  • Odpowiedz
@nosil_wilk_razy_kilka: Podróbki Warmate produkują ale z opcją z pierwszym rodzajem skrzydeł. Pewnie nie będzie to proste ale w końcu dojdą do modernizacji. Storm Shadow to technologia która jeśli wpadnie w ręce wroga staje się po jakimś czasie bezużyteczna bo nauczą się na jakich częstotliwościach działa i będą mogli ją zakłócać. Już sam ten fakt oznacza, że miliardy funtów wrzucone w program Storm Shadow będą wymagały dodatkowych miliardów na aktualizację.
  • Odpowiedz
@Aquamen: Kiedyś Stalin kazał skopiować B-29 niby zrobili Tu-4 ale były tak awaryjne, że częściej je naprawiali niż nimi latali.

To, że coś mają w rękach nie znaczy iż mogą to skopiować bez znajomości materiałów itd.
  • Odpowiedz
@Aquamen: Ktoś kto wydaje miliardy na nowe technologie zakłada że dana broń może pewnego dnia wpaść w ręce wroga i napewno odpowiednio się na to przygotował przy projektowaniu. Zakładanie że posiadanie danej technologi daje ci możliwośc jej skopiowania 1:1 jest wybitnie naiwne i podchodzi pod jakiś sensacjonizm. Iran czy Rosja mają od ostatnich 40 lat dostęp do zachodniej technologi a do dnia dzisiejszego nie widzimy żeby zalali rynek światowy swoimi
  • Odpowiedz
@koala667:

Iran czy Rosja mają od ostatnich 40 lat dostęp do zachodniej technologi a do dnia dzisiejszego nie widzimy żeby zalali rynek światowy swoimi samochodami, pralkami, komputerami, telefonami czy bronia która technologicznie jest na tym samym poziomie co zachodnia.


Wiesz jeśli chodzi o rynek cywilny to mało istotne bo to prywatne przedsiębiorstwa dokonują postępów. Jednak ruscy przez długi czas byli prekursorami w lotnictwie na przykład, gdzie cały zachodni świat wzorował się na ich technologii (też przejętej). Przegonili dzięki temu samych rosjan a dzisiaj sytuację się odwróciły i to ruscy
  • Odpowiedz
@nosil_wilk_razy_kilka: jak na przykład technologia MiGa którą Amerykanie poznali dopiero po tym gdy ruski mig którego nikt nie mógł dogonić wpadł w ich ręce zupełnie przypadkiem(ruski pilot uciekł nim z Korei północnej do południowej by prosić o azyl). Poznali technologie i na jej fundamentach zaczęli tworzyć ulepszone własne rozwiązania.
  • Odpowiedz
@Aquamen: to jest najlepsze, nie pocisk jest tajny tylko maszyna co robi podzespoły. Rozebranie tego i zobaczenie jak działa to slaba sprawa, ale skopiować to szczególnie wielkoskalowo to nie taka prosta rzecz. Tym bardziej że te pociski sa projektowane by nie byc latwe do podrobienia
  • Odpowiedz
oczywiście się nie znam to się wypowiem widziałem gdzieś na Youtubie jak ten pocisk wyglądają był taki spłaszczony i długi a tutaj co wygląda to jak duża bateria do latarki?
  • Odpowiedz
@Aquamen: No nie przekłamuj historii bo złapanie Foxbata pozwoliło ocenić go jako bardzo słaby samolot.
Amerykanie sądzili, że jest to bardzo dobry samolot przed przejrzeniem go i jako odpowiedź zbudowali F-15 a po przechwyceniu okazało się, że Foxbat był tylko zwykłym ciężkim myśliwcem przechwytującym niemogącym nawet za bardzo skręcać przez jego wagę i stopy stali jakie zastosowali.
Tak więc nie był to cud techniki a jedynie wydmuszka i prowizorka jak
  • Odpowiedz
@Januszzex: opisałem to dokładnie tak jak ty teraz i nic nie przekręciłem, Amerykanie ulepszyli rozwiązania bazując na przechwycony sprzęcie. Uznali, że to nie spełnia ich oczekiwań i ulepszyli to pod siebie.

Skoro to był tak słaby samolot to dlaczego żadna zachodnia konstrukcja nie mogła go wtedy dogonić a zaczęła dopiero po jego przechwyceniu?(pytanie retoryczne)
  • Odpowiedz
@Aquamen: Odpowiedź: Bo nie było sensu budowania samolotu bojowego osiągającego takie prędkości przelotowe, jest to po prostu nieuzasadnione bo aby rozpędził się do takich prędkości musiał być nie uzbrojony a odpowiednikiem wtedy nieuzbrojonego Foxbata był Blackbird.

Ja wiem, że cyferki o prędkości maksymalnej rajcują cię ale to jest bez sensu dla wojska jeśli nie mogli go inaczej wykorzystać a nawet do szpiegowania nie nadawał się bo nie miał przyrządów obserwacyjnych.

Powiedz mi proszę kiedy przechwycenie Foxbata poprawiło samolot
  • Odpowiedz