Wpis z mikrobloga

443 + 1 = 444

Tytuł: Maoizm - ideowy i polityczny przeciwnik marksizmu-leninizmu
Autor: praca zbiorowa
Gatunek: historia
Ocena: ★★★★★★★
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Liczba stron: 183
Forma książki: książka
Książka o kontrowersyjnej i niszowej jak na dzisiejsze czasy tematyce, po którą sięgnąłem na bazie własnego zainteresowania nurtami ideowymi lewicy i ich historią. Książkę (a raczej książeczkę, gdyż pozycja jest małowymiarowa, nie jest to nawet format A5) kupiłem w jakimś internetowym antykwariacie).

Można moim zdaniem patrzeć na nią ma dwóch płaszczyznach:

-Po pierwsze jako na ciekawy artefakt tamtych czasów i ówczesnej polityki i sporów ideowych. Pozycja wydana została w 1975, czyli w okresie bardzo dużych napięć na lini ZSRR-Chiny. W okresie, gdzie Mao Zedong już otwarcie jechał po ZSRR jako zdrajcach komunizmu i "mocarstwie socjalimperialistycznym"... a ZSRR i kraje skupione wokół niego w odwecie wzmogły antymaoistowską retorykę, której żywym świadectwem jest choćby ta pozycja. Ciekawie jest zajrzeć do spisanej na bieżąco walki ideowej i zobaczyć, jak z perspektywy ówczesnej propagandy wyglądał cały ten spór chińsko-radziecki. Co jest o tyle wartościowe, że wciąż trzyma się mam wrażenie w powszechnej świadomości pogląd, że szeroko pojęci "komuniści" na całym świecie to niemal jakaś jednomyślma wspólnota, a państwa budowane na wzor ZSRR od Kuby po Koreę Północną klepaly się po pleckach chwaląc wzajemnie coraz to nowe pomysły swoich przywódców. Książka jest jednym z wielu prxykładow na to, ile między tymi krajami i ich ideowymi przywódcami było animozji i rozłamów.

-Jako na książkę będącą faktyczną krytyką maoizmu, zwłaszcza z pozycji radzieckich, ale nie tylko. Bo przedstawiona krytyka maoizmu i jest dość sensowna, wytykane są dziwaczne wątki ideowe oraz odklejone pomysły gospodarcze, a przede wszystkim - podkreśla, że ideowa warstwa maoizmu jest tylko przykrywką i narzędziem w celu utrzymania władzy i realizacji imperialnych aspiracji maoistów. Jasne, w kontraście przedstawiany jest stronniczo pozytywny obraz ZSRR i związanego z nim bloku politycznego jako jakichś jedynych słusznych krajów socjalistycznych, a podnoszone argumenty czasem zalatują hipokryzją i przypominaja mem z dwoma wytykającymi się spider-manami (bo podobne rzeczy możnaby wytknąć i faktycznie wytykano samemu ZSRR), w niektórych miejscach maoistowski punkt widzenia i poglądy wydają się nieco spłycone (z naciskiem na wydają się, bo ekspertem od maoizmu się nie czuję, by rozstrzygać, czy faktycznie tak jest). Niemniej jednak jakk taks kieszonkowa i w miarę przystępna dla bardziej niedzielnego czytelnika krytyka maoizmu z pozycji z pozoru mu bliskich wydaje się dość trafiona i podparta też realnymi źródłami odnośnie maoizmu, wytykając jakieś poglądy chińskiemu kierownictwo zawsze jedt to opatrzone jakimś cytatem czy źródłem, nie ma tu raczej walki z chochołem.

Podsumowując - ze względu na charakter książki ciężko ją jakoś ocenić, bo to raczej nie jest książka gdzie liczy się styl pisania czy to jak potrafi wciągnąć. Na pewno jest to jednak ciekawa propozycja będąca fajnym zabytkiem konfliktu radziecko-chińskiego i jakąś filozoficzno-polityczną ciekawostką, w jakimś stopniu też jednak merytoryczną i trafioną.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #historiabookmeter #maoizm #komunizm
Kozikiewicz - 443 + 1 = 444

Tytuł: Maoizm - ideowy i polityczny przeciwnik marksizmu...

źródło: 271099-352x500

Pobierz
  • 3
@Kozikiewicz:

na bazie własnego zainteresowania nurtami ideowymi lewicy i ich historią


Zapodaj jakieś ciekawe tytuły, w miarę nowoczesne (o ile nie są to teksty źródłowe), choć w sumie przyjmę każdą propozycję. Jestem po lekturze Historii komunizmu na świecie Woltona, biografii Mao, Pol Pota i Stalina, teraz czytam biografię Lenina, którą niedługo skończę i chętnie poczytam coś więcej w tym temacie.
@cutecatboy:
Jeśli chodzi o pozycje, które wydają się spełniać twoje kryteria to:
-Ostatnio mam trochę "fazę" na wątek rozłamu chińsko-radzieckiego i maoizmu to na tym się trochę skupię, tutaj podobno dość wartościowy i na tym jest "Maoizm - historia globalna" Julii Lovel, ale sam nie miałem jeszcze okazji sięgnąć. Ostatnio po przeczytaniu zrecenzowanej tutaj książki sięgnąłem też po "Źródła i ewolucję 'idei Mao Tse-Tsunga" Aleksieja Rumiancewa. Dopiero zaczynam, książka z tego