Wpis z mikrobloga

Mirki kupiłem bieżnię dla rodziców, poskładałem, działa. Zastanawia mnie tylko czemu na obudowie jest spora oczojebna naklejka z tekstem: Można podłączyć tylko do gniazda z uziemieniem! Nigdy nie podłączaj bieżni do gniazda bez uziemienia!
Kumam o co chodzi z uziemieniem, ale z jakiego powodu bieżnia akurat musi być koniecznie podłączona pod takie gniazdo i czemu producent aż tak bardzo wyeksponował tą informację?
#elektryka #elektronika
  • 7
Kumam o co chodzi z uziemieniem, ale z jakiego powodu bieżnia akurat musi być koniecznie podłączona pod takie gniazdo i czemu producent aż tak bardzo wyeksponował tą informację?


@Kononienko: bo ma taką klasę izolacji, że PE jest wymagane. W skrócie i bardzo po łebkach traktując temat: w domu masz obecnie urządzenia z dwiema klasami izolacji (wyjątki pomijam, bo rzadkie i niewnoszące do tematu):
- druga, gdzie elementów przewodzących mogących się znaleźć
@Jarek_P: @Jarek_P takie kartki to spotykam jak uziemienie jest potrzebne z dodatkowego powodu oprócz II klasy izolacji. Najczęściej na kotłach gazowych, gdzie przez PE idzie wykrywanie płomienia. Właśnie dlatego stawiam na odprowadzanie ładunków elektrostatycznych z pasa. A samo wykonanie nie liczac zasilacza to będzie III klasa i napięcie bezpieczne