Wpis z mikrobloga

Wkurza mnie jedna rzecz, a mianowicie opcja "kupienia" gry/filmu/piosenki/ebooka na platformie streamingowej. A dokladnie to, ze nie daje ona mozliwosci sciagniecia w formacie w ktorym mozna to otworzyc w jakimkolwiek programie i przenisc na jakiekolwiek urzadzenie. Owszem, mozna "pobrac", ale tylko do aplikacji ktora blokuje ci dostep po x dniach bez dostepu do internetu, lub natychmiast jesli polaczysz sie i z jakiegos powodu cie wyloguje (np. lotniskowe wifi, chinski adres IP, wlam na konto, ban, itd). Mi na przyklad raz zabrali dostep do ebooka ktorego kupilem bo przeprowadzilem sie do kraju w ktorym nie byl dostepny. Scam i tyle.


Jak dla mnie jak cos "kup"uje, to to jest moje i powinienem miec dozywotni dostep bez wzgledu na to czy sprzedawca zbankrutuje, czy zwiekszy wymagania apki i nie bede mogl zaktualizowac bez wymieniania telefonu, czy moj kraj zaatakuje Ukraine i dostanie sankcje, czy bede przez 40 dni wedrowal przez pustynie i ladowal sie z fotowoltaicznego powerbanka. A jesli tak nie jest, to opcja powinna nie nazywac sie "Kup" tylko "Wynajmij bezterminowo". To jest po prostu jawne oszustwo, bo po kupieniu okazuje sie ze ci tego nie sprzedali tylko wynajeli.

Powinno byc tak samo jak w przypadku gdy kupie np. film na plytce, to ta plytke mam i nawet jak polece z nia w kosmos to dalej bede ja mial i bede mogl obejrzec. Owszem niektore rzeczy co kupuje maja date waznosci, ale filmy czy piosenki w takich platformach nie maja, tylko mozna niespodziewanie stracic dostep w kazdej chwili.

#takaprawda #niewiemjaktootagowac #oszukujo
  • 13
  • Odpowiedz
@gargantel: chyba ze mowa o DRMach, to one istnieja tylko po to ze praworzadnosc w USA jest #!$%@? i jakis prawnik moze wygrac sprawe bo stwierdzi ze tworca nie zastosowal DRMow co znaczy ze nie chroni wlasnosci intelektualnej wiec jest ona domena publiczna.

A tak naprawde to poza ta formalnoscia DRMy sa calkowicie bez sensu i dzialaja tylko na niekorzysc dystrybutorow, bo piractwo jest i tak latwe a taki DRM tylko
  • Odpowiedz
@Mortimer_Gothic: tak, nie wchodziłem w technikalia. wiadomo, że dla speców nic nie jest zabezpieczeniem wystarczającym (tylko dlaczego musi "kraść"?)
natomiast dla mas DRM wystarcza w zupełności.

Powinny być 2 licencje: na odtwarzanie i inna (z inną opłatą) na zakup z większymi prawami - bez zabezpieczeń.

Raz jeszcze odnosnie ludzkiej natury - torrenty, chomiki, itp. sam wiesz.
A twórcy figa z makiem, to też niesprawiedliwe.
  • Odpowiedz
@gargantel: Dla specow nic nie jest zabezpieczeniem wystarczajacym, spec sprzeda, ktos kupi, pusci w obieg, i juz jest na torrentach.

natomiast dla mas DRM wystarcza w zupełności


@gargantel: dla nas DRM daje tylko to ze nie mozna zrobic screena tylko trzeba spauzowac i zrobic telefonem zdjecie telewizora. A jak ktos chce to moze podac dane do logowania znajomemu, czy chociazby zalozyc slynna #rodzinanetflix na wykopie.

Powinny być 2 licencje: na
  • Odpowiedz
@Mortimer_Gothic: pełna zgoda.

ja bym chętnie na przykład zapłacił cenę biletu kinowego, ale obejrzał sobie premierę w domu, na swoim TV i zestawie.
Bez tej całej trzody.
Może kiedyś się ziści.

Książka to samo.
Po co mam kupować książkę, którą przeczytam 1 raz.
Dodatkowo deadline motywował by do czytania.

Muzę już od dawna mam tylko w streamie i to mi się podoba.
  • Odpowiedz
ja bym chętnie na przykład zapłacił cenę biletu kinowego, ale obejrzał sobie premierę w domu, na swoim TV i zestawie.

Bez tej całej trzody.


@gargantel: Ja na przyklad dlugo oszczedzalem na telewizor na ktorym bym mogl obejrzec swoje bluray w UHD. I w koncu sie doczekalem i obejrzalem. Warto bylo.

A co do ksiazek, to mimo ze mamy 2023 rok, najlepsze sa takie papierowe. Bibiolteki dalej funkcjonuja i dalej mozna wypozycztc
  • Odpowiedz
@Mortimer_Gothic: masz rację co do książek, ale ja mam lenia zbyt dużego i (ło matko) książki może nie być / trzeba rezerwować, iść, odebrać, oddać. Wiem - marudzę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dla mnie zapach i przewracanie stron + szorstkość papieru i nie męczące się oczy tworzą klimat.
Wady dla mnie: gdy ci się zamknie jak uśniesz i brak podświetlenia ( ͡~ ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz