Wpis z mikrobloga

@lukaslm: tak, chłodniejsza łyżeczka odbiera energię, jak włożysz kilka to będzie lepszy efekt. Lepiej się sprawdzą takie, które będą wystawały ponad, tak żeby powietrze odebrało od łyżki tę energię (właśnie jak radiator).
Na szybkość stygnięcia takiej herbaty, duży wpływ ma też rodzaj naczynia i powierzchnia parowania.
@lukaslm:

Tak, Fizykiem nie jestem ale tłumaczył bym sobie to tak, że łyżeczka wystając ponad tafle plynu i będąc lepszym przewodnikiem ciepła od powietrza zwiększa powierzchnię oddawania ciepła(boki raczki lyzeczki)

Jeśli miałeś na myśli cała łyżeczkę włożona do herbaty to różnica zależeć będzie jedynie od roznicy temperatury łyżeczki przed włożeniem w stosunku do temp. Herbaty.
Wystaje tyle, co standardowa łyżeczka :) Jak koledze tłumaczyłem, że łyżeczka odbiera ciepło i tak jak piszecie powietrze ją chłodzi i odbiera dalej ciepło, to mi nie wierzył. :)


@lukaslm: Czyli uja odbiera cieplo :)

Jeszcze jakbys ta czesc co wystaje zamrozil tomoglbym zrozumiec.
Ale w normalnych warunkach to masz racje - metal lepiej przewodzi cieplo niz powietrze - czyli ta zyzeczka odbiera cieplo z plynu. Ale ta jej wystajaca czasc: