Wpis z mikrobloga

mam powerbanka baseus 30k/111Wh total output 5V 3A, telefon z baterią 5k. Na powerbanku napisane jest Power Energy Conversion Rate 75% co rozumiem że tak naprawdę pb wyda tylko 75% pojemności czyli 22k?

naładowałem pb do 100%, telefon wyładowany do 1%, telefon pobiera 9V 1.98A, telefon naładował się do 100%, pb pokazywał pojemność 80% po naładowaniu telefonu, a miernik na usb pokazuje że telefon pobrał przez cały okres ładowania 2150mAh

to co tu jest nie tak, albo czego ja nie rozumiem? że telefon pokazuje 100% a miernik jedyne 2150mAh gdzie telefon ma około 5000mAh

#elektronika #powerbank #telefony
  • 3
to co tu jest nie tak, albo czego ja nie rozumiem?


@sha128: oczywiście że nie rozumiesz bo nie uwzgledniasz napięcia. Zarówno powerbank jak o telefon mają swoje przetwornice. Pojemność powerbanku podana jest pojemność ogniwa oo napięciu hormonalnym 3.7V. na wyjściu zależnie od napięcia i strat tej pojemności będzie mniej.

Jak chcesz liczyć to musisz wszystko przeliczyć na Wh
a miernik na usb pokazuje że telefon pobrał przez cały okres ładowania 2150mAh


@sha128: istotna jest energia a ty liczysz pojemność.

Dla przykładu
3V 1Ah to nie jest to samo co 9V 1Ah.

Musisz przeliczyć sobie całość na Wh i uwzględnić straty po stronie przetwornicy od strony powerbanka.

W internetach znajdziesz wyjaśnienie tego fenomenu jak pliczyć pojemność powerbanka w Wh.