Wpis z mikrobloga

Cześć/Ahoj!
Mireczki żyjące u naszych południowych sąsiadów. Czy moglibyście mi pomóc?
Obecnie planuje przeprowadzić się do Ostrawy (przynajmniej w ramach pierwszego roku aby zobaczyć jak się żyje u "somsiada")
Już od dłuższego czasu myślę nad stałą emigracją do landu krecika i mam kilka pytań które w rzeczywistości mogą mi odpowiedzieć tylko lokalne mireczki ( ͡° ͜ʖ ͡°) (chce porównać z moim researchem)

1) Jak wygląda sytuacja w służbie zdrowia obecnie? Czy jest problem z specjalistami w białych kitlach? Jeśli pojawiłaby się sytuacja wykonania zabiegu czy byłby z tym problem jak w PL? (gdzie czeka się 3 lata na termin, chyba że prywatnie). Ciężko trafić na kompetentnego lekarza?
Z tego co udało mi się dowiedzieć to jest podobno znacznie lepiej niż PL

2) Jak wygląda sytuacja z Romami? Podobno jest tam duży problem z nimi (jest mocno niebezpiecznie? Czy to prawda że gdyby nie romowie to dzietność w Czechach szurałaby po dnie jak w PL?)

Z jednej strony zebrałem informacje że to naprawdę poważny problem (tworzą coś w zasadzie lokalnych gett) a z drugiej strony że to nie jest aż tak wielki problem.

3) Czy życie w Czechach w Pradze/Brnie to zupełnie odstające światy (in plus) w porównaniu np: do takiej Ostrawy (dostęp i poziom opieki medycznej, usług etc).

Děkuji mnohokrát z góry za podzielenie się waszym doświadczeniem w powyższych aspektach ( ͡ ͜ʖ ͡)

#czechy
pablo_arriva - Cześć/Ahoj!
Mireczki żyjące u naszych południowych sąsiadów. Czy mogli...

źródło: krecik

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
Ahooojky,

Mieszkam 5 lat w Czechach i postaram Ci się odpowiedzieć na podstawie moich obserwacji.
1) Dentysta - dramat.
Zapisać się do dentysty żeby był "Twój" to jest prawie nie wykonalne.
Pogotowie dentystyczne to jest żart. Napiszę na podstawie miasta Pilzno i "województwa" Pilźnieńskiego. Jedno pogotowie na cały ten obszar... resztę możesz sobie dopisać.
Ja za każdym razem jak potrzebuje do dentysty to chodzę prywatnie a terminy 5-6 tygodni do przodu.
W
  • Odpowiedz
@pablo_arriva: Ja już od lat wielu z Pragi, ale mam sporo znajomych z Ostrawy.

1) na pewno jest gorzej niż było, z dostępem do niektórych specjalizacji jest problem, w razie czego trzeba pisać do ubezpieczalni i muszą znaleźć ci lekarza w okolicy. Przy czym to jest kwestia czekania kilka tygodni a nie lat.

2) Tu na pewno Ostrava przoduje wśród dużych miast, ale w większości dzielnic jest spokój. Jedynie na Privozie,
  • Odpowiedz
  • 1
@holka-kofolka: Dzięki za bardzo cenne informacje (). Szczególnie że skupiłaś się na Ostravie i dałaś drogocenne informacje jakie dzielnice brać pod uwagę :-))
Rozumiem jak sytuacja w Ostravie a jak to wygląda w przypadku Prahy? :-)
  • Odpowiedz
@pablo_arriva: W Pradze na pewno jest bardziej kosmopolitycznie, lepsze zarobki, ale też wyższe najmy. Pozostałe kwestie raczej bez większych różnic, służba zdrowia w całym kraju działa dość sprawnie. To zależy jakie masz możliwości pracy, bo jak szukasz umysłowej, w stylu korpo, to jednak brałabym Pragę. Co do dzielnic to w Pradze nie ma znaczenia. Szukasz mieszkania tam, gdzie masz blisko pracę.
  • Odpowiedz
@WallGuy: No nie ma, są jedynie takie szemrane okolice, gdzieś za dworcami głównie, gdzie przesiadują narkomani, ale nikogo nie atakują, po prostu jest tam dziwny klimat. Ale ogólnie Czechy to bardzo bezpieczny kraj.
  • Odpowiedz