Wpis z mikrobloga

Mam kilka pytań, jest to początek utworu Ludovico Einaudi - Nuvole Bianche. Rozumiem, że podkreślona półnuta na czerwono ma być przytrzymana przez czas nut zaznaczonych na niebiesko, tak? Jaki jest sens przytrzymywania tej nuty skoro i tak w tym czasie używamy dampera? Dlaczego sam Ludovico Einaudi gra ten utwór inaczej niż sugeruje zapis nutowy? Link - Ludovico Einaudi - Nuvole Bianche

#muzyka #muzykaklasyczna #pianino #edukacja #kiciochpyta
Gr0sZ - Mam kilka pytań, jest to początek utworu Ludovico Einaudi - Nuvole Bianche. R...

źródło: nb

Pobierz
  • 9
  • 0
@i-marszi: Prawda, nie ma go, a Pan Ludovico używa :D W zadanym pytaniu bardziej chodzi mi o kwestie rozbieżności w granych utworach nawet przez kompozytorów i kwestię techniki bo może lepiej jest trzymać tę nutę nawet używając dampera? To znowu dlaczego sam kompozytor gra inaczej? Chyba potrzeba tutaj jakiegoś specjalisty :D
  • 0
@tomtom666: No tak, no to są różne aranżacje i to rozumiem, ale to ciągle nie jest odpowiedź na moje pytanie, dlaczego sam kompozytor gra inaczej swój utwór niż w zapisie nutowym. Czy chcesz powiedzieć, że to jego interpretacja jego utworu? A co do nazewnictwa to myślałem, że sustain i daper są stosowane zamiennie. W taki razie jak jest różnica? Sustain przedłuża, a damper ucina dźwięki?
@Gr0sZ: tam, damper ucina. Jesteś pewien, że on te nuty pisał, a nie ktoś, kto sobie tak wymyślił?

A w ogóle, skąd pomysł, że inaczej gra? Zwróć uwagę, że część ogonków jest skierowana w górę, część w dół. To są dwie melodie, zapisane na jednej pięciolinii, suma długości nut obu musi się zgadzać, być równa. Jeśli docisnął pedał sustain, to może zdjąć palec, bo po cholerę ma tam go trzymać. Czas
  • 0
@tomtom666: Znalazłem różne nuty(również z książek), ale we wszystkich ten fragment wygląda tak samo, może nie ma oficjalnych nut? Jest to możliwe w przypadku takiego twórcy? W pierwszym poście zamieściłem link do video gdzie widać dokładnie jak gra Pan Ludovico, a przynajmniej tej moment, o który pytam. Tylko uderza te nuty, więc bez pedału sustain będą trwały tyle samo(nie tak jak w zapisie). A zapisane jest dobrze, tylko dlaczego jest to
@Gr0sZ: tak po prawdzie nie do końca rozumiem, w czym widzisz problem. Jeśli używa się pedału, to nie ma żadnej, najmniejszej nawet różnicy czy się trzyma kciuk, czy puści. Różnica może dotyczyć jedynie tych górnych nut, z laseczkami do góry, one inaczej brzmią z pedałem, inaczej bez.
  • 0
@tomtom666: Więc jeszcze raz, problem widzę w tym, że Pan Ludovico inaczej gra swój utwór niż sugerują nuty, a nawet jak sam wspomniałeś może to powodować różnice w brzmieniu. Czym więc powinienem się sugerować ucząc się gry? Nutami czy tym w jaki sposób gra sam kompozytor? Bo może się okazać za pół roku, że np. przez takie zbędne przytrzymywanie klawisza nie będę w stanie utrzymać odpowiedniego rytmu, albo będzie to niepotrzebnie
@Gr0sZ: ale nie gra inaczej, niż sugerują. Każda nuta brzmi dokładnie tak długo, jak powinna brzmieć, przy założeniu, że używa się pedału. A tylko to się liczy, żeby brzmiały tyle, ile w zapisie.

Jedyny problem widzę w tym, że w zapisie nie ma pedału, no ale to akurat częste w zapisach.

I jeszcze raz, w zapisie gdzie jest używany pedał często (czy nawet niemal zawsze, chyba nie spotkałem się, żeby było