Wpis z mikrobloga

Zrobilem se tabelke (picrel) Moze gupiom moze mondrom - nie wiem.

Zalozenia bardzo uproszczone. No bo przeciez nikt przez cale zycie nie zarabia tyle samo. Tylko zarabia na poczatku mniej a potem wiecej. Pomialem tez wszystkie ulgi, odliczenia ktore mi nie przysluguja (czyli wszystkie :P). Po prostu brutto minus obowwiazkowe skladki i podatki = netto

Brutto dobralem tak zeby skladka wyszla okragly 1k (latwiej zobrazowac)

Tabeka w miare dziala. Jakiekolwiek wynagrodzenie brutto wpisze to ostatnia pozycja (ta pogrubiona) zawsze wychodzi tak samo (0,54)

Wesole to to nie jest ze dostane (ta yhm dostane... :PP) emeryture w wysokosci nieco ponad polowe wyplaty. No ale ja nie o tym. A bardziej o tym DLACZEGO to jest tak a nie inaczej.

Otoz moze ktos zwrocil uwage na komorke C5? Nie? A szkoda. Bo to bardzo istotna komorka. Otoz ZUS (po zasiegnieciu opinii wrozbity macieja) stwierdzil ze jak zaczalem prace w wieku 25 lat i przepracowalem 40 lat to emeryture bede pobieral 210 miesiecy. Czyli 17,5 lat (slownie siedemnascie i pol roku). 65+17,5=82,5. Takiego wieku dozyje w/g ZUSu.

ZUS to sie chyba z GUSem nie do konca lubi. GUS twierdzi ze faceci srednio w polsce zyja niecale 72 lata (71,8). "Drobna roznica" 10 lat lat czyli 120 miesiecy.

Srednio facet zyje 72 lata ale KAZDEMU facetowi ZUS liczy emeryture jakby mial zyc 82 lata... Ktos potrafi zdiagnozowac ten debilizm?

Serio nie chcecie wiedziec co sie stanie jak komorke C5 obnizymy o te 120 miesiecy roznicy pomiedzy tym co wrozbita maciej wywrozyl a tym co podaje GUS.

Nawet nie wiem jakie tagi zapodac :/
#zus #panstwozdykty

No ale ZUS to instytucja panstwowa wiec #bekazpisu moze nie zaszkodzi :D
gorzki99 - Zrobilem se tabelke (picrel) Moze gupiom moze mondrom - nie wiem.

Zalozen...

źródło: Screenshot_1363

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
Ktos potrafi zdiagnozowac ten debilizm?


@gorzki99: zus będzie wypłacał przez średnio 120 miesięcy emeryture z "dzielnikiem" na 210 miesięcy, czyli zarobią na Twojej śmierci.
  • Odpowiedz
  • 0
czyli zarobią na Twojej śmierci.


@sirgorn: Nie no. Oczywistej oczywistosci mi tlumaczyc nie musisz. W tym kraju rzad i urzedy tylko po to istnieja zeby zarobic na pracujacych obywatelach. i to jest jakby oczywiste.

Ja pytalem raczej o to skad taka roznica w GUS i ZUS?

Obrazili sie jedni na drugich i focha stzrlili czy co? Maja sprzeczne dane. Jeden twierdzi ze facet srednio zyje 72 lata a drugi ze 82
  • Odpowiedz
@gorzki99: Uhh, widzę, że się bardzo nudzisz. Nie ma pewności, że za 20/30/40 lat sposób wyliczania świadczeń będzie taki sam jak aktualnie. Tak samo jak nie ma pewności, że będzie Ciebie obowiązywał wiek emerytalny wynoszący 65 lat - stawiam czapkę gruszek, że nie. Do wyliczenia świadczeń przyjmuje się tablicę średniego dalszego trwania życia bez podziału na płeć - ponadto nie są to tablice progresywne, więc nie biorą pod uwagę m.in. rozwoju
  • Odpowiedz
  • 1
@KAROO: Czekaj bo zes sie rozpedzil :P

Napislem przeciez ze duze uproszczenie. Ale ok - odniose sie do zarzutow:
-nie interesuje mnie jak bedize wyliczane w przyszlosci (bo tego nie wie nikt)
-nie interesuje mnie w jakim wieku przejde na emeryture (bo duza szansa ze nie dozyje)
NIe interesuje mnie co bedzie potem.

Ja sie odnosze do tego co jest teraz. Pomio ze do wieku emerytalnego brakuje mi "tylko" 22 lata
  • Odpowiedz
  • 0
ale wystarczy wejść na PUE ZUS i kalkulator emerytalny


@poziomkoowaa: eee napracowanko zerowe.
ALe jak ostatnio wlazlem na jais tam portal z zusu i mi wyliczylo emeryture to wyszlo 13k :PPP
I zeby byla jasnosc...kumplowi tak sao wyliczylo.

Wybacz ale bede sceptyczny :DDD

P.S zloazenia bo ikt nie przewidi przyszlosci? A co powiesz tym co ida na emeryture za 2 miesiace? To dokladnie ich dotyczy. Tu i teraz.
  • Odpowiedz
@gorzki99: no to przecież korzystają z tablic śdtż które ustala GUS. Akurat w kalkulator na PUE jeszcze nie są wprowadzone nowe tablice. Jeżeli GUS ustalił powiedzy 236 msc dla danego wieku to tyle przyjmujemy
  • Odpowiedz
@gorzki99: daje Ci link do aktualnych tablic "ŚDTŻ" publikowanych przez GUS -> https://stat.gov.pl/sygnalne/komunikaty-i-obwieszczenia/lista-komunikatow-i-obwieszczen/komunikat-w-sprawie-tablicy-sredniego-dalszego-trwania-zycia-kobiet-i-mezczyzn,285,11.html

daj mi teraz link do "danych statystycznych", z których korzystałeś, jeśli również są to aktualne dane GUS to powinniśmy rozwiązać zagadkę i dojść do konsensusu, pomogę wyjaśnić - serio, daj tylko dane, bo szukam ale nie wiem na czym opierałeś swoje wyliczenia
  • Odpowiedz
  • 0
no to przecież korzystają z tablic śdtż które ustala GUS. Akurat w kalkulator na PUE jeszcze nie są wprowadzone nowe tablice. Jeżeli GUS ustalił powiedzy 236 msc dla danego wieku to tyle przyjmujemy


@poziomkoowaa: NIe nie nie nie :)

To jest to co starm sie caly czas pokazac :)

Albo inaczej - rzeczywiscie Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 29 marca 2023 r. w sprawie tablicy średniego dalszego trwania życia
  • Odpowiedz
  • 0
daj mi teraz link do "danych statystycznych", z których korzystałeś,


@KAROO: Tak wiem ze 2021 ale jak mi powiesz ze w 2 lata o 10 lat zesmy wydluzyli dlugosc zycia to sorki ale CIe wysmieje :P (pandemie mielismy wiec nawet powinna spasc :P)
https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5470/2/16/1/trwanie_zycia_w_2021_roku.pdf

Oto link. Zrodlo prawilne czy szurowskie?
gorzki99 - >daj mi teraz link do "danych statystycznych", z których korzystałeś,

@KA...

źródło: Screenshot_1364

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
jeśli również są to aktualne dane GUS to powinniśmy rozwiązać zagadkę i dojść do konsensusu,


@KAROO: NIe moge juz edytowac a wlasnie cos zauwalylem.

Zauwazyles w screenie ktory zapodalem ze im jestes starszy to przewidywana dlugosc zycia maleje?

Nie wnikam z czego to wynika - chodzi mi o trend. Zgodzimy sie ze taki jest?

Skad wiec te czasy ze pomiedzy 60 a 65 rokiem zycia nagle przestaje malec a sie wydluza?
  • Odpowiedz
@gorzki99: źle, że patrzysz tylko na średnią długość życia mężczyzn, tak jak wcześniej Ci pisałem tablice publikowane przez GUS, które służą do obliczenia emerytury zgodnie z ustawą emerytalną (bla bla) nie mają podziału na płcie i nie są progresywne (więc nie zakładają, że 65 latek przeżyje załóżmy 210 miesięcy, prawdopodobnie przeżyje więcej), źródło jest ok - chodziło mi o to, żeby było GUSowskie.

Na szybko z jakichś wyjaśnień GUSu znalazłem taki
  • Odpowiedz
  • 0
źle, że patrzysz tylko na średnią długość życia mężczyzn, tak jak wcześniej Ci pisałem tablice publikowane przez GUS, które służą do obliczenia emerytury zgodnie z ustawą emerytalną (bla bla) nie mają podziału na płcie


@KAROO: Zle patrze? A to nie ma roznic w srednim zyciu plci i w przechodzeniu na emeryture?

Cos mi sie jednak wydaje ze sa. Wiec to juz jest pierwszy walek.

"Na podstawie opisanych przykładów


No i drugi
  • Odpowiedz
@gorzki99: Źle patrzysz. Oczywiście, że jest różnica w średniej długości życia w rozróżnieniu na płcie (którą pokazujesz m.in. na zrzucie wrzuconym wyżej), ale czasami w społeczeństwie musimy iść na pewne ustępstwa dla "dobra ogółu". Jak weźmiemy pod lupę obwiązujące przepisy, a konkretniej Art. 26. ust 1. ustawy emerytalnej (Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych blabla) to wyczytamy sobie z niego, że: "Emerytura
  • Odpowiedz
  • 1
Źle patrzysz


@KAROO: Inaczej nie oznacza z automatu zle. Nie traktuj jak atak - bo calkiem normalnie wymieniamy argumenty (jak na stadardy wypoku to nawet powyzej przecietej :P)

ale czasami w społeczeństwie musimy iść na pewne ustępstwa dla "dobra ogółu"


Tutaj do porozumienia nie dojdziemy. Sorki ale ja patrze troche szerzej. Teraz "dla dobra ogolu" robimy takie walki. Jakie walki bedziemy robic dla dobra ogolu w przyszlosci skoro teraz robimy takie?
  • Odpowiedz
@gorzki99: Źle pod kątem porównywania z obowiązującym prawem, ale dobrze pod kątem logiki - rozumiem co masz na myśli i zauważam problem. Niestety nie mam na niego żadnego wpływu, żadna partia nie odważy się ruszyć wieku emerytalnego, jedynie prognozy głodowych emerytur zmuszą (głównie kobiety) do dłuższej aktywności zawodowej.

Kojarzę ustawę zasadniczą, kojarzę też wyrok TK z 2010 r. dotyczący równości płci pod kątem wieku emerytalnego (https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/wyrok-trybunalu-konstytucyjnego-sygn-akt-k-63-07-17634169) jakkolwiek głupio to zabrzmi
  • Odpowiedz
  • 1
Aż takiej wiedzy nie mam, żeby Ci odpowiedzieć dlaczego tak jest


@KAROO: Do tego nie potrzeba wiedzy a myslenia. Serio nie widzisz tu problemu?

rozumiem co masz na myśli i zauważam problem


No to sie napijmy piwa i idzmy spac. Problem jest ale po co o im gadac skoro go widzi ttylko niewielka czaec.
Serio?

może właśnie to "dobro ogółu",


Tak - jestem wredny - jestem ujem - ale nie godze
  • Odpowiedz
@gorzki99: Ja problem widzę, Ty problem widzisz, pewnie kilkaset, może kilka tysięcy innych osób też, ale to za mało, nie mamy ani możliwości ani siły przebicia, aby doprowadzić do realnej zmiany i "sprawiedliwości". Nawet jeśli problem widzą jacyś politycy, twierdzę, że żadni nie będą się nad tym pochylać, ponieważ jest to społecznie nieakceptowalne - po prostu jak to nazwałeś - pasożyty mają i muszą mieć się dobrze ;) Sam widzisz chyba
  • Odpowiedz
  • 0
nigdzie w debacie publicznej nie widziałem, aby podnoszone były problemy "mężczyzn"


@KAROO: Czekaj,chwila. Pomimo ze jestem faetem singlem, bez dzieci (czyli ruchanym po calosci przez to pastwo) to nie o tym tu rozmawiamy.

NIe o to mi chodzi w tym watku. To jest temat na osobna dyskusje.

W tym watku chodzi o to ze ktos eci w uja, a to spolecensto jest na tyle glupie e tego ie rozumie
  • Odpowiedz
Tutaj do porozumienia nie dojdziemy. Sorki ale ja patrze troche szerzej. Teraz "dla dobra ogolu" robimy takie walki. Jakie walki bedziemy robic dla dobra ogolu w przyszlosci skoro teraz robimy takie? Ja nie wiem. Ale boje sie jakie moga byc zeby zadaowolic ogol.


@gorzki99: ja się zgadzam z @KAROO. System patrzy na społeczność jako całość a ty za bardzo szczegółowo. To samo jest ze składką zdrowotną. Jeden nie choruje wcale
  • Odpowiedz