Wpis z mikrobloga

#kredyt2procent #kredyt @marcpol

Jestem singlem, interesuje mnie budowa domu i mam dwie kwestie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.

1. Czy mimo posiadania działki na której stanie dom, mogę jej nie używać jako wkładu własnego i wnieść 200k w gotówce(maksymalna kwota wkładu własnego)?
2. Na ile mogą być weryfikowane realne koszty budowy? Jeśli założymy 500k(maksymalna kwota kredytu) + 200k(maksymalny wkład własny) to daje łącznie 700k. Według kosztorysu, stan deweloperski domu to ok. 800k. Różnicę chcę sfinansować z własnych oszczędności. Czy jest to możliwe?
  • 9
1. Czy mimo posiadania działki na której stanie dom, mogę jej nie używać jako wkładu własnego i wnieść 200k w gotówce(maksymalna kwota wkładu własnego)?


@scooty: W przypadku budowy domu działka i ewentualne rozpoczęte prace budowlane stanowią wkład własny. Jeśli Twoja działka jest warta więcej niż 200 000 zł to nie będzie możliwe wniesienie dodatkowego wkładu własnego. Wyjątkiem jest sytuacja w której wkład własny wnosisz przed uzyskaniem kredytu hipotecznego w postaci wartości
W przypadku budowy domu działka i ewentualne rozpoczęte prace budowlane stanowią wkład własny. Jeśli Twoja działka jest warta więcej niż 200 000 zł to nie będzie możliwe wniesienie dodatkowego wkładu własnego.


@marcpol: nie ma zatem limitu na wartość działki?
@marcpol: nie ma zatem limitu na wartość działki?


@ygrecomputer: Nie ma takiego limitu. Istnieje inne ograniczenie. W przypadku, gdy wkładem własnym jest wyłącznie niezabudowana działka suma kwoty kredytu i wkładu własnego nie może przekroczyć 1 000 000 zł.
@marcpol: dzięki, a jaki są limity kredytu na dokończenie budowy? Czy tu też obowiązuje ten 1mln?


@ygrecomputer: Maksymalna kwota kredytu to 500 000 zł lub 600 000 zł (małżeństwa i osoby ze wspólnymi dziećmi). Suma kwoty kredytu i wkładu własnego (czyli w tym wypadku działki z rozpoczętą budową) nie może przekroczyć 1 000 000 zł. Jeśli budowa została rozpoczęta przed 1 lipca 2023 i jednocześnie wartość wkładu własnego przekracza 200
@marcpol: Ostatnio jak pytałem to mówiłeś, że samo rozpoczęcie budowy już oznacza, że można dostać max 150000 i wartość wkładu własnego nie ma tu znaczenia. Coś się zmieniło w ustawie czy teraz inaczej to interpretujesz?
@marcpol: Ostatnio jak pytałem to mówiłeś, że samo rozpoczęcie budowy już oznacza, że można dostać max 150000 i wartość wkładu własnego nie ma tu znaczenia. Coś się zmieniło w ustawie czy teraz inaczej to interpretujesz?


@Czysto: Mój radca prawny zmienił w tym zakresie interpretację. W przypadku, gdy budowa została formalnie rozpoczęta przed 1 lipca 2023 i jednocześnie wartość działki i rozpoczętych prac przekracza łącznie 200 000 zł to występuje ograniczenie