Wpis z mikrobloga

Mili Pańśtwo, co jakiś czas widzę na Wykopie ten artykuł i przerażony jestem, jak łatwo wcisnąć ludziom kit według najprostszej receptury:

Bierzesz odrobinę prawdy i mieszasz ją z fałszywą interpretacją.

Otóż, mili Państwo, prawdą jest, że SMR-y w Polsce ma budować firma, która nie zbudowała jeszcze żadnego SMR-a. Nic dziwnego: ŻADNA firma na świecie nie zbudowała jeszcze SMR-a. Zbudowano co prawda małe reaktory na potrzeby np. okrętów podwodnych, ale ich charakterystyka projektowa zupełnie nie pasuje do użytku cywilnego. SMR-y jakie chcą stawiać Polacy, ale też np. Amerykanie, Kanadyjczycy i wiele innych nacji jeszcze nie istnieją. Dopiero są wymyślane i projektowane - m.in. przez NuScale, firmę, która ma już pewne postępy na tym polu, bo uzyskała certyfikację swojego projektu przez amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego.

Czy zatem ktoś chce nas zrobić w wała? No nie, po prostu ustawiliśmy się w kolejce po odbiór nowej technologii.

TL;DR: czy SMR-y w Polsce ma budować firma, która nie zbudowała żadnego SMR-a? Tak. Ale równie dobrze w 1968 roku w USA mogłyby pojawiać się nagłówki typu "Astronautów na Księżyc ma zabrać pojazd, który nigdy nie był na Księżycu z ludźmi".

#atom #energia #gruparatowaniapoziomu #fakenews
JakubWiech - Mili Pańśtwo, co jakiś czas widzę na Wykopie ten artykuł i przerażony je...

źródło: Zrzut ekranu 2023-05-17 o 20.48.23

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
ŻADNA firma na świecie nie zbudowała jeszcze SMR-a.


@JakubWiech: to może skoro energia jest potrzebna na wczoraj to postawić chociaż jeden blok w najnowszej już istniejącej technologii?
  • Odpowiedz
  • 0
@severh: Why not both? SMR-ami interesuje się głównie przemysł ciężki, bo widzi to jako narzędzie dekarbonizacji zakładów produkcyjnych - a małe reaktory mogą być komercyjnie dostępne dla podmiotów typu KGHM czy Synthos. Duży atom wymaga szerszego wsparcia państwa i służy jako rozwiązanie systemowe.
  • Odpowiedz
@JakubWiech: Atom jest kosmicznie drogi, budowa trwa 10-15 lat, często więcej. Trudno go sfinansować.. My nie mamy czasu i nie mamy czym stabilizować sieci.
Oczywistym rozwiązaniem wydają się być biogazownie - za podobne pieniądze można uzyskać takie moce jak przy atomie. Zmienić prawo i finansowanie i będzie łatwiej i szybciej. Bez problemu można uzyskać produkcję jak z 2 bloków atomowych.
W tej chwili najłatwiej inwestować w PV- zanim atom się zbuduje
  • Odpowiedz
Bierzesz odrobinę prawdy i mieszasz ją z fałszywą interpretacją.


@JakubWiech: Taką jak twoja.

NuScale Power to zresztą mały i bardzo tajemniczy podmiot.


W 2011 roku, największy inwestor tej firmy Kenwood Group, został skazany przez amerykański SEC za prowadzenie piramidy finansowej. Chociaż sam NuScale nie brał udział wyłudzeniach, to gdy środki zostały zamrożone, firma musiała zwalniać pracowników i ciąć koszty. To dlatego, że bez kroplówki inwestora, nie ma dochodów które pozwalałyby
osetnik - >Bierzesz odrobinę prawdy i mieszasz ją z fałszywą interpretacją. 

@JakubW...

źródło: 1

Pobierz
  • Odpowiedz
wracaj do ojczyzny

@Ya_Abbas: problem w tym, że jego ojczyzna jest nie wiadomo gdzie bo nie wiadomo kto mu płaci a też może być międzynarodowa, jak na neobolszewika przystało.
  • Odpowiedz
Domyślałem się, że to znalezisko jest manipulacją


@siadatajta: a nie zastanowiło cię, dlaczego nie dołączył żadnych źródeł swoich rewelacji (po polsku: objawień)?
Jego tekst jest tylko opinią, nawet nie felietonem, popartą niczym inny jak jego, nomen omen, opinią.
  • Odpowiedz
@osetnik: Jeśli dobrze rozumiem to ta firma to:
- scam, uwikłany w jakieś machlojki z serii piramida finansowa
- pożeracz siana inwestorów na giełdzie
- nie ukończyła żadnych projektów (rozumiem, że chodzi o to, że te projekty są max w 40% "ukończone"? bo jeżeli w 80% to wiesz, taka leciutka manipulacja by to byla, no chyba, że nie ukończone i rozpoczęte a całość prac to poziom ukończenia rzędu 5% dowolnego realizowanego
  • Odpowiedz