Wpis z mikrobloga

@witam-andrzeej: komplet na gotowo - takie ceny chodzą po necie. Mam PC i mam PV - jestem użytkownikiem.
Polecam PC i PV ale PV już coraz mniej się opłaca, jak wejdzie godzinowe rozliczanie to ... domyślam się nijak nie będzie się to opłacało.
@kuncfot a wtedy i PC może być dyskusyjna ;)
W zimie panele nie działaja a pompa przeciwnie i rachunki mogą być sporo większe jak w lecie nie uda nie nazbieraz złotówkę;)

Ale czas pokaże
@3RRR: nie wiadomo, które źródło ciepła za rok, dwa będzie najtańsze. Na razie jest to loteria.

Najlepiej iść w dom energooszczędny, ale OP ma zapewne dom do termomodernizacji i nic nie poradzimy :)
@witam-andrzeej: weź też pod uwagę że jak weźmiesz pompę 8kw i 8kwh fotowoltaiki to część będzie zużyta przez konsumpcję budynku więc w idealnym układzie trzeba to policzyć tak żeby pompa chodziła z zapasu i nadprodukcji a nie tylko z tego co wyprodukuje bez ujęcia zużycia budynku
ile płaciliście za całość?


@witam-andrzeej: PV 8,5kWp w 2019 22 tys. zł, PC 8kW ok. 20 tys w 2022 (pompa 12500 zł, bufor 1000l 4500 zł+ pierdoły do montażu ok. 2-3 tys. zł)

weź też pod uwagę że jak weźmiesz pompę


@rajman: Nie będzie miał zapasu nadprodukcji, bo teraz jest inne rozliczanie.

Taka pompa 8kW przy dobrze ocieplonym domu weźmie ok. 4MWh na sezon, PV 8kWp wyprodukuje ok 9MWh, niech