Wpis z mikrobloga

367 + 1 = 368

Tytuł: Walka o Hiszpanię 1936-1939
Autor: Antony Beevor
Gatunek: historia
Ocena: 7/10
ISBN: 9788324087594
Tłumacz: Hanna Szczerkowska
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Liczba stron: 628
Długo trzeba było czekać na wznowienie pracy Beevora o hiszpańskiej wojnie domowej i mimo, że jak zwykle u tego autora jest to dobre czytadło to jednak jestem też trochę rozczarowany. Przede wszystkim zaskoczyło mnie, że jest to książka bardziej polityczna niż militarna. Opisy walk, chociaż niezwykle ciekawe, są jednak średnio rozwinięte i tak heroiczna obrona Alkazaru w Toledo jawi się prawie jako nieistotna i skromna potyczka. Postawienie większego nacisku na politykę i stosunki wewnętrzne między hiszpańskimi organizacjami i partiami jest trochę męczące przy lekturze i dosyć łatwo się pogubić w gąszczu anarchistów, komunistów, marksistów czy socjalistów. Natomiast na plus jest to, ze Beevor podejmuje naprawdę wiele tematów w swoje pracy. Są więc rozdziały o stosunku państw europejskich do rebelii, Brygadach Międzynarodowych, propagandzie wojennej, terrorze obu stron itp. Autor stara się też być w miarę obiektywny prezentując różne spojrzenia obu stron, co oczywiście jest bardzo słuszne, natomiast trochę mi brakuje w tym wypadku szerszej refleksji, bo czasem trudno wychwycić jaki był stan faktyczny w omawianym wydarzeniu. Beevor nie schodzi poniżej pewnego poziomu i tak jest też tym razem, natomiast jest to pozycja jedna ze słabszych tego autora, dla mnie trochę wyżej niż "Paryż wyzwolony", co i tak nie zmienia, że jest to pozycja warta sięgnięcia, aczkolwiek zrozumiem rozczarowanie co do tej książki.

#bookmeter #ksiazki #historia #historiabookmeter
Pobierz Balcar - 367 + 1 = 368

Tytuł: Walka o Hiszpanię 1936-1939
Autor: Antony Beevor
Gatun...
źródło: 1062021-352x500