Wpis z mikrobloga

Szukam małego aparatu na spacery, może też na rower. Biorę pod uwagę kompakty jak i małe bezlusterkowce. Budżet najlepiej do 1500 za używkę albo 2500 za nowy.
Aparat do zdjęć jak i do prostego wideo.

Na chwilę obecną mam kilka typów:
Sony RX 100 MKIII
Canon G7x MK II
Canon Eos M100
Samsung NX - jednak tutaj nie wiem na które modele zwrócić uwagę.

Czy możecie coś polecić? Jak pierwsze 2 pozycje z 1 calowa matryca będą wypadały w stosunku do topowych smartfonów?

#fotografia #rower
  • 10
@PanJaszczur: Jeśli planujesz tylko zdjęcia dzienne to kompakt mija się z celem. Duża matryca jest gamechangerem w słabych warunkach oświetleniowych. Poza nimi telefony często będą robić lepsze zdjęcia, a przede wszystkim - będą bardziej kompaktowe (i tak masz w kieszeni*)

Ogólnie, do "poważniejszego" użycia zdecydowanie szedłbym w bezlusterkowce. Taką klasyką jeśli "nie wiesz czego potrzebujesz" jest A5000 czy używany A6000 (choć mogę tu być trochę do tyłu z wiedzą *). Później
@Aramil mam już Canona R z zestawem szkiel do zleceń komercyjnych i "większych" wypadów. Szukam teraz czegoś bardziej spacerowego, gdzie wrzucę go w kieszeń czy w zwykły plecak i jednocześnie nie będę się musiał martwić że w plecaku jest 15k.
@LaFlecheWallonne: no właśnie chyba tak zrobię, bo jest teraz do kupienia za 2k w wersji MKIII. Wolałbym canona g7x mk II żeby pozostać w jednym systemie, ale tutaj cena trochę za wysoka. Czy mógłbyś mi podesłać jakieś sample z tego aparatu?
@PanJaszczur: RX100 mk III jest mega. Kupiłem chyba 2 lata temu z zarysowanym wyświetlaczem za 500zł (tani, to nie szkoda tak bardzo jak już coś się stanie) no i jasny obiektyw, 1" sensor i rawy robią robotę. Canona M100 odradzam na rower - tak fatalnego AF to już dawno nie widziałem. Jedyny jego plus to wymienne obiektywy.
@LaFlecheWallonne: Ach, to zmienia postać rzeczy. W takim razie raczej docenisz brak przekłamań małej matrycy nawet przy dobrym oświetleniu, domyślne "upiększacze" pewnie raczej by Cię wkurzały niż dawały efekt wow, a "aparatowy" chwyt staje się wręcz zaletą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tak na szybko to celowałbym raczej w RX 100 - więcej zdjęć na baterii, lepszy autofocus (chyba, że w słabym świetle, ale w kontekście 1" to