Wpis z mikrobloga

#neuropa #4konserwy #bekazprawakow #bekazkonfederacji #polityka

Nic mnie tak nie #!$%@? w polityce, jak straszenie społeczeństwa wyimaginowanym wrogiem. Zdaję sobie sprawę, że to dobry wabik na tę mniej rozgarniętą część społeczeństwa, ale poniższy twitt to perfidna manipulacja, która ma za zadanie obrzydzić potencjalnym wyborcom jedną ze składowych mixu energetycznego, docelowo pozwalająca jeszcze mocniej uniezależnić się od paliw kopalnych sprowadzanych z Rosji. No i z pewnością sposób, aby w sposób znaczny zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju.

Ale jak wiadomo - polski wungiel i polski smog to dobro narodowe polityków, którzy uwielbiają sobie wycierać mordę biało-czerwona flagą.

https://twitter.com/tucholski_marek/status/1652616077556293632?t=Zb9wrSsOddbH7PrzxHU7xQ&s=19
vulfpeck - #neuropa #4konserwy #bekazprawakow #bekazkonfederacji #polityka

Nic mnie ...

źródło: Screenshot_20230430_132914_Twitter

Pobierz
  • 26
  • Odpowiedz
@vulfpeck: jakby przeprowadzic sondaż wsrod wyborcow konfederacji i zadac im pytanie czy ziemia jest plaska to obstawiam ze wyniki beda pol na pol wiec na chlopki rozum oni beda te wiatraki widziec z plaży
  • Odpowiedz
@vulfpeck: a wiesz ile trzeba takich wiatraków aby wyprodukowały tyle prądu co elektrownia atomowa? Jak utylizuje się płaty wirników? Zakopuje w ziemi. Ile oleju potrzeba aby taki wiatrak działał? Taka pseudo ekologia.
  • Odpowiedz
  • 34
@Bronek55:

a wiesz ile trzeba takich wiatraków aby wyprodukowały tyle prądu co elektrownia atomowa?


A co to ma do rzeczy? Czy ja w którymkolwiek miejscu zasugerowałem, że mamy stawiać tylko wiatraki, zamiast elektrowni atomowej? Można robić i jedno i drugie. Te dwa przedsięwzięcia nie kolidują ze sobą w jakikolwiek sposób.
  • Odpowiedz
  • 21
Jak utylizuje się płaty wirników? Zakopuje w ziemi.


@Bronek55: i gdzie tu niby zagrożenie dla środowiska?

a wiesz ile trzeba takich wiatraków aby wyprodukowały tyle prądu co elektrownia atomowa?


@Bronek55: wiele. Ale zdajesz sobie sprawę że dywersyfikacja źródeł prądu to zawsze dobry pomysł?
  • Odpowiedz
@Morf: czyli zakopanie w ziemi jest ok dla środowiska, a olej z takiego wiatraka to co? Jak pamiętam to kilka tysięcy litrów.
Ja nie mówię, że wiatraki są złe, oraz dywersyfikacja powinna być jak najbardziej. Ale wszystko z głową.
  • Odpowiedz
Ja nie mówię, że wiatraki są złe, oraz dywersyfikacja powinna być jak najbardziej. Ale wszystko z głową.


@Bronek55: Z głową czyli co? Stawiać te wiatraki, czy nie? Stawiać, ale mniej? Stawiać, ale nie tam?

Każda produkcja prądu jest w pewien sposób nieekologiczna. Panele słoneczne to zasoby do ich produkcji i utylizacja, turbiny już było, węgiel - nie trzeba chyba mówić, atom - odpady.
  • Odpowiedz
@Bronek55

Jak utylizuje się płaty wirników? Zakopuje w ziemi


Tak, a w czym problem? W ziemi jest pogrzebane całe tysiące lat ludzkiej cywilizacji. My wykopujemy narzędzia i osady z setek lat przed naszą erą to w 4052 jakiś archeolog wykopie wirnik łopaty.
  • Odpowiedz
@Bronek55: hmyyy, dziwne, na telefonie normalnie mi działa...

Nie zmienia to faktu, że twoje artykuły są równie z dupy. Przyczepili się ludzie do tych łopat, podczas gdy cała reszta takiego wiatraka jest w zasadzie w całości możliwa do recyklingu. Trudne w odzyskaniu łopaty stanowią, o ile dobrze pamiętam, około 10% materiałów zużytych do budowy. Co do oleju, skoro są sposoby ma jego pozbycie się po samochodach, to dlaczego nie z turbin.

Najbardziej jednak zastanawia to ubóstwienie elektrowni atomowych, bez jakiekolwiek spojrzenia na realne dane. W Polsce obecnie nie ma żadnej EJ, a jeżeli dojdzie do budowy, to pierwsze próby rozruchowe będą w najlepszym wypadku za 15 lat. Jeszcze żadna elektrownia nie została oddana w terminie, no może poza sowietami, którzy mieli wywalone na różne przepisy bezpieczeństwa. Więc jak dobrze pójdzie, to atomówki zaczną produkować prąd po 2040 roku, a skąd w " międzyczasie" dobrać brakującą energię? Dodam tylko, że do budowy farm wiatraków lub fotowoltaiki mamy już spore zaplecze w kraju. Takie firmy jak Vestast, Simens czy Fairwind mają całe oddziały złożone w zasadzie z polskich specjalistów. Nawet w naszym kraju zaczyna raczkować produkcja autorskich paneli fotowoltaicznych- wiem, perowskity to bardzo drażliwy temat, ale wciąż bardziej namacalny i w pełni nasz kapitał w przeciwieństwie do
  • Odpowiedz