Wpis z mikrobloga

Mam Giga Connect Box od UPC. Czy ktoś wie czy jest możliwe ustawienie serwera DNS na routerze?
Tak żeby każde nowe urządzenie korzystało z konkretnego serwera DNS, a nie tego od UPC.
Sprawdziłem ustawienia DHCP routera i jedyne co mogę zrobić to zarezerwować adres MAC dla adresu IP (oczywiście po wcześniejszym kontakcie z supportem i włączeniu IPv4 bo domyślnie jest IPv6), ustawić początkowy adres IP w sieci i czas rezerwacji adresu.
Kontaktowałem się z supportem w tej sprawie, ale oczywiście nie wiedzą jak to zrobić, ani nawet czy jest to możliwe xD
#upc #siecikomputerowe #pytanie
  • 3
@Hellfan możesz z pomocą supportu przełączyć go w tryb bridge i będzie wtedy robił za media konwerter koncentryk - > Ethernet i potem swój router. Ja tak mam z connect boxem. Ew postaw na jakimś np raspberry pi swój serwer dhcp który będzie nadawał wybrane dnsy a w boxie wyłącz dhcp
via Android
  • 0
@Gooma dzięki, widziałem tematy w necie artykuły właśnie na temat serwera DNS na rapberry pi. Możliwe, że właśnie tak zrobię, bo routera swojego nie mam, a stara malinka gdzieś tam się kurzy ( ͡º ͜ʖ͡º)
Byłem ciekaw, czy da się to zrobić z poziomu routera UPC bez dużego wkładu własnego :D
@Hellfan: Niestety nie mam Giga Boxa, a Connect Box u mnie służył jako główny router tylko kilka godzin, od razu dałem swój lepszy. Teraz, ten wielki klocek robi tylko za media konwerter/modem . Na Pi możesz też postawić PiHole, taki adblocker, czasem to całkiem nieźle działa.