Wpis z mikrobloga

Chcę wykonać budżetową szafę wnękową na wymiar. Płyty MDF zamówię na wymiar w markecie, okucia od firmy Blum, system szuflad od Ikea Pax Komplement. System szuflad od Bluma odpuszczam ze względów finansowych chociaż takie mam aktualnie i w porównaniu do IKEA są zdecydowanie solidniejsze. Wymiary wnęki będą w przybliżeniu 135x70x257 (mieszkanie jeszcze nieodebrane, stan deweloperski). Pytania:

1. Czy do pomiarów konieczny będzie dalmierz?
2. Jakiej firmy nóżki i wkręty do podstawy szafy?
3. Z plecami HDF czy bez?
4. Jaki dystans zostawić od górnego wieńca do sufitu? Jaki najmniejszy bezpieczny? Zakładam prosty sufit jak i ściany. W aktualnych szafach wykonanych na wymiar mam ok. 8mm.
5. Jak łączyć płyty korpusu razem ze sobą w zabudowie wnękowej? Na komandorki? Wkręty Wurtha? Mocować do ścian? Jak tak to jakie wkręty do ścian? Ściany wnęki to silikat 8cm i tynk.
6. Czy macie do polecenia jakąś darmową aplikacje do rozrysowania projektu czy kartka papieru i ołówek?
7. Jakie polecacie systemy do drzwi przesuwnych?
8. Czy jest sens budować szafę głębszą od głębokości wymaganej przez system szuflad? Np. system szuflad wymaga głębokość ~60cm, a szafa miałaby głębokość 70cm. Ma to sens?
9. O ile mniejszy powinien być front względem korpusu? W aktualnych szafach na wymiar mam 3mm różnicy względem każdego boku frontu.

Dzięki serdeczne za Was czas. Inne porady również mile widziane. Pozdrawiam. #stolarstwo
  • 5
  • Odpowiedz
1. miarką sobie poradzisz, chyba, że nie ma kątów, to dalmierzem łatwiej zweryfikować we wnęce niż miarką.
2. nóżki zwykle biorę najtańsze
3. jak chcesz
4. jak najmniejszy, nóżkami równasz do poziomu i co wyjdzie
5. jak masz miejsce to bym skręcił przed na wurth assy i wsunął, a potem podniósł na nóżkach, tam gdzie nie ma dojścia najprościej komandorki.
6. blum na swojej stronie ma kreator, bardzo fajny i prosty w obsłudze, ale drzwi przesuwnych to tam chyba nie zrobisz.
  • Odpowiedz
  • 0
@PjWoodworkingPoland @piotrsmulski Panowie, a doradźcie mi proszę, jak takiego bydlaka składać pionowo krok po kroku. Podstawa z nóżkami, boki, wieniec, plecy i wsuwać? Czy w innej kolejności? Czy montaż samemu jest możliwy czy pomocnik konieczny? Mam miejsce, nie muszę montować bezpośrednio we wnęce, mogę wsunąć.

@piotrsmulski

4. jak najmniejszy, nóżkami równasz do poziomu i co wyjdzie

Nie zrozumiałem tego dokładnie. Wyobrażałem sobie to tak, że nóżki skręcam na początku do podstawy, upewniam się, że równo, a następnie przykręcam płyty boczne, wieniec i plecy. Jak szafa już złożona to jest
  • Odpowiedz
@Sprawacz: podstawa z nogami najpierw, skrajne nogi lekko wysunąc typu 10-16mm w bok, żeby bok się na nich opierał (łatwiej to skręcić), potem przykręcić wieniec górny. jak masz równe ściany to dosunąć do ściany dla ułatwienia i przybić plecy. bez pomocnika się zmordujesz.

jak masz nóżki regulowane to zostawiasz luz ze 2-3cm, wsuwasz na gotowe miejsce i dopiero podnosisz na nóżkach do sufitu i poziomu, więc czy bedzię szczelina od
  • Odpowiedz