Wpis z mikrobloga

Stoję przed wyborem swojego pierwszego gravela i zastanawiam się nad ramą: aluminium czy stal?
Chciałbym, żeby rowery był jak najbardziej wygodny (nawet kosztem sportowej sylwetki i prędkości). Z tego co czytam stal lepiej amortyzuje drgania.
Już prawie kupiłem Kross Esker 6.0 na aluminiowej, ale teraz pojawiły się myśli o stali i np. Author Ronin.
Czy do rekreacyjnej jazdy po szutrach i lasach stał rzeczywiście będzie zauważalnie lepsza?
#rower #gravel
  • 10
@kaczoor przy stali wyraźnie czuć albo nawet widać że się nieco ugina (szczególnie przy widelcu). Taki feel z jazdy ma swój urok, ale pamiętaj że to działa w dwie strony - ugina się też jak ciśniesz w pedały.
A, no i amortyzacja stalowej ramy nadal nie jest nigdzie blisko amortyzatora do XC, więc jeżeli przesiadasz się z takiego roweru, to nawet ze stalową ramą może być rozczarowanko
@kaczoor: kojarzę, że pierwsza partia Roninów miała z tym poważny problem, ale to było z pół dekady temu. Teraz to będzie wypadkowa warunków, w których jeździsz, zabezpieczeń przed wodą i czasu. Jak masz ten rower mieć 1-2 lata to pewnie bez problemu.

Mogę się mylić, ale mam wrażenie, że ta miłość do stali to taka mocno przehypowana jest i lekkie obniżenie ciśnienia w oponach da ci lepszą amortyzację.
@kaczoor: ja mam stalową ramę na stalowym widelcu i na oponach 40mm+ nie widzę różnicy w stosunku do alu rama + węglowy widelec. Ja zdecydowałem się na stal bo po prostu na carbonium nie było mnie stać a stalowe ramy mi się podobały o wiele bardziej niż alu i udało mi się dostać rower z dużym upustem, jeśli chodzi o komfort jazdy największą robotę robią opony i ciśnienie + wygodne siodełko
@kaczoor: Wg mnie różnica jest wyczuwalna ale na tyle subtelna, że można ją pominąć (zwłaszcza jeśli stalowy rower porównujesz do aluminiowego z karbonowym widelcem). Dużo większą robotę robią trochę szersze opony z niższym ciśnieniem + tubeless.

Co do rdzewienia, to teoria teorią a w praktyce mam jeden rower z ramą ze stali CR-MO. Trzymam go w pomieszczeniu a nie pod chmurką ale jakoś przesadnie się nim nie przejmuję. Jeździ w deszczu,
@kaczoor aby ta stał faktycznie pracowała tak jak trzeba to musi być jakościowa stal a nie zwykłe 4130 jak wiele rowerów na tej półce cenowej. Żeby nie być gołosłownym to miałem Speca Sequoie stalowa i NS Raga alu. Większej różnicy w komforcie nie było, a rower jeżdżony na tej samej sztycy i siodle. Jedyne co dostajesz w plusie to dodatkowy +/- kilogram w wadze roweru i gorsza dynamikę.