Wpis z mikrobloga

Miareczki, robię rekonesansy technologiczne do budowy/wykonczenia domu.
Dziś chciałbym podpytać o klimatyzatory
Planowany dom to ok 160-180m.
Na piętrze 4 pokoje + łazienki, na dole duzy jadalnia salon z kuchnią i jednym pokojem.
Klimatyzatory teoretycznie w każdym pomieszczeniu, bo można się tym jeszcze dogrzać trochę i teraz punkt kulminacyjny.
1. Czy końcówki mogę łączyć i rozgałęziać trójnikami, czy gdybym chciał machnąć ok 6 stref, to jednostka zewnętrzna musi mieć tyle wypustów?

2. Czy puszczenie rurek i potem dokładanie klimatyzatorów etapami ma sens?

3. Czy mieszanie producentów jednostki zewnętrznej i wewnętrznych ma sens, żeby uzyskać dobra jakość/cenę?
4. Klimatyzował ktoś cały dom i powie ile to prądu może zżerać latem?

#budujzwykopem #klimatyzacja #remontujzwykopem #budowadomu
  • 10
@strikingsurface: nie wiem wszystkiego wiem odpowiem tylko na
2. tak ma sens, rurki ukryjesz, ładnie zatynkujesz, unikniesz później poprawek, może tez przygotować miejsce pod zawieszenie. Jak masz rurki i instalacje to reszta sprowadza się kupna i powieszenia
3. raczej nie ma sensu bo wtedy musisz wiedzieć więcej a tak serwis czy obsługa sie prostsza
4. To zależy od izolacji domu , jak chcesz tak zrobić w całym domu to zainteresuj się
@strikingsurface:

1. bardzo wątpię, mam 4 jed.wew. i każda ma swoje rury do jed. zew.
2. rurki wszystkie przed tynkami połóż, wraz z odprowadzaniem skroplin.
3. wątpię czy to możliwe, na pewno sensu nie ma
4. 120m2, 160zł za poprzedni sezon. przy 0.63zł/kw.

Bardzo możliwe że jak dobrze zbudujesz dom, to nie będziesz potrzebował chłodzenia.
Ale musi być zacieniony od południa i poł/zach. Wydaje mi się że ceramika na dachu też
@strikingsurface

1. Tak, ale w Twoim wypadku nie ma to sensu- takie układy stosuje się raczej w budynkach o przeznaczeniu komercyjnym. Cena takiego rozwiązania może Cię zaskoczyć. W domach rozkłada się instalacje w systemie multi-split (osobne rurociągi do każdego z urządzeń)
2. Każdy agregat systemu multi ma coś takiego jak minimalne obciążenie. Znaczy to mniej więcej tyle, że musisz podłączyć tyle jednostek wewnętrznych, żeby spełnić ten warunek. Także teoretycznie się da. Ukrywasz
@kuncfot: piszesz że wada Klima konwektorów jest cena 2k, ale multisplit klimatyzacji np na 5 pomieszczeń to 15-20 tys zł. Fakt mamy tu dodatkową jednostkę ale uważam że ceny sa bardzo zbliżone a pozwala wykorzystać pompę ciepła latem i nie powiększamy parku maszyn do serwisu

Chyba żę czegoś nie widze to mnie popraw
@lukaschels: Jeżeli mówimy o sytuacji tylko chłodzenia wybranych pomieszczeń, to jakoś tam się kalkuluje użycie klimakonwektorów zamiast klimatyzacji. Ale wiesz, jak OP zobaczy 2k za jeden to może zaskoczyć, więc uprzedzam.

Jeszcze jest jeden sposób na ogrzewanie i chłodzenie xD ...

@strikingsurface

Są pompy ciepła współpracujące z jednostkami wew. klimatyzacji :) czyli masz np PC+ podłogówka i jednostki wewnętrze od klimy w pomieszczeniach gdzie wiesz, że nasłonecznienie w lato wymusi chłodzenie.
Ale wiesz, jak OP zobaczy 2k za jeden to może zaskoczyć, więc uprzedzam.

@kuncfot: w sensie, że to mało, czy dużo?
@lukaschels
w sumie to tak jak widzę, to te klimakonwektory chodzą na wodę. czy są wodne wymienniki ciepła gruntowe, poziome, które coś takiego by obsłużyły bez udziału pompy ciepła?
@plaisant, no to też jest opcja, ale jak wtedy sterować temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach? są zawory montowane na kanały przy
@strikingsurface: klimakonwektor chodzi na wodę otrzymaną z pompy ciepła. Pompa ciepła chodzi i grzeje. Czyli koszt jakiejś tam instalacji opartej na klimakonwektorach to:
2k za każdy klimakonwektor + 20 k za pompe ciepła + 15k za hydraulikę do kotłowni

Przy klimakon.. i klimatyzacji możesz niezależnie sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu.

Ale wiedz też, że w łazience nie założysz normalnego klimatyzatora/klimakon... chłodzenie w łazience nie jest potrzebne, a ogrzewanie pewnie na prąd,
@kuncfot To zacząłem się zastanawiać.
miałem taki plan PC gruntowa, ogrzewanie podłogowe plus klimakon, jako chłodzenie ew szybkie dogrzanie.

rozważałem opcje multisplit ale wyszło mi że będę miał dodatkowy sprzęt do serwisu a tak mogę latem wykorzystać pompę

ogólnie to można wszystko ale czasami się nie opłaca