Wpis z mikrobloga

ktoś może podsumować co wiemy o tym zakupie rosomaków przez UA?
https://defence24.pl/sily-zbrojne/zelenski-w-warszawie-rosomaki-coraz-blizej-ukrainy
jeden mówi

Michał Dworczyk poinformował, że Ukraina łącznie zakupi 150 pojazdów na bazie kołowego transportera opancerzonego Rosomak. W skład tego pakietu wejdą moździerze samobieżne Rak kal. 120 mm.

drugi mówi

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przekazanie Ukrainie 3 kompanii moździerzy samobieżnych Rak kal. 120 mm,


pewnie zaraz sie okaże jak z krabami, że tam podarowaliśmy 50 sztuk...

#ukraina #wojna #polska #wojsko #militaria #wolski #wolskiowojnie @wolskiowojnie
  • 15
krabami, że tam podarowaliśmy 50 sztuk.


@murison: Z tego co się orientuje to UE ze specjalnie stworzonego funduszu zwróciła nam pieniądze za ten sprzęt. No i w tym trybie poszło 36 sztuk używanych Krabów.
@szurszur: @Thorkill poka jakie źródło na ten temat. no i pytanie czy ta kase faktycznie mamy , czy "mamy obiecane" - jak z KPO.

Tymczasem oficer wyszedł na powrót i podał Kmicicowi kawałek zapisanego papieru.

— Co to? — rzekł pan Andrzej.

— Pieniądze albo to samo co pieniądze, bo kwit.

— A gdzie mnie zapłacą?

— W głównej kwaterze.

— A gdzie główna kwatera?

— W Warszawie — odrzekł oficer,
@murison: Tydzień temu była zapowiedz o ustaleniach co do programu UE (cytaty niżej). To jest i za Kraby. Owszem na poczatku gdy je dawano używano zwrotów '' PL podarowała Kraby'' ale to wynikało z ówczesnej strategi PiS, który chciał pokazac PL jako pomagajacą za swoje. Potem gdy trole i Konfa zaczeły to krytykowaćpisowcy zaczeli mówić o zwrotach. UE zwraca 80 czy 85% kosztów.

Niebawem do Polski trafi do 300 mln euro
poka jakie źródło na ten temat. no i pytanie czy ta kase faktycznie mamy , czy "mamy obiecane" - jak z KPO.

@murison: Pierwsza transza gotówki miała dojść przez świętami Wielkanocnymi. Czyli na razie "mamy obiecane". Tak wynika z tego tekstu: https://www.rp.pl/dyplomacja/art38198931-morawiecki-polska-otrzyma-od-ue-rekompensate-za-bron-przekazana-ukrainie
Natomiast tak jeszcze uściślając. Pule Krabów które poszły na Ukrainę są dwie:
1) 36 sztuk używanych które "podarowaliśmy", a teraz niby UE nam odda za nie pieniądze.
2. 54
@szurszur: ok, "niebawem", "dostaniemy", "będzie", "trafi". no czyli "mamy obiecane". zobaczymy. Kmicicowi deal z kwitem pasował, może my też coś na tym ugramy :)
@Thorkill

Pule Krabów które poszły na Ukrainę są dwie:

1) 36 sztuk używanych które "podarowaliśmy", a teraz niby UE nam odda za nie pieniądze.

2. 54 sztuki nowych z bieżącej produkcji HSW, za które Ukraina podobno normalnie płaci swoimi pieniędzmi.

tak, wiem. czyli zgadzamy się w temacie
54 sztuki nowych z bieżącej produkcji HSW, za które Ukraina podobno normalnie płaci swoimi pieniędzmi.


@murison: Nigdy o takim wariancie nie słyszałem. Ten pierwszy jest oczywisty.
tak, wiem. czyli zgadzamy się w temacie "mamy obiecane". sam piszesz "niby odda"


@murison: Jak by na to nie patrzeć, wygląda że fizycznie ta kasa z UE jeszcze na nasze konta nie wpłynęła. Ale wydaje mi się że w końcu wpłynie.
Nigdy o takim wariancie nie słyszałem.


@szurszur: i to ja żyje pod lodem?
https://defence24.pl/przemysl/polska-sprzedala-kraby-ukrainie-rekordowy-kontrakt

Polska miała sprzedać Ukrainie trzy dywizjony (9 baterii i prawdopodobnie 54 wozy oraz nieznana liczba sprzętu towarzyszącego) armatohaubic Krab – poinformował dziennik.pl. To rekordowy kontrakt polskiej zbrojeniówki czasów III RP.

Jak informuje Dziennik.pl wartość kontraktu to około 3 mld złotych. Zgodnie z jego informacjami pierwszych 18 armatohaubic (czyli jednego trójbateryjnego dywizjonu) o których przekazaniu Ukrainie informowaliśmy
@murison: Przecięz pisałem o tym po co wrzucasz coś co wyjasniłem. Wtedy unikanio afiszowania sie z tym, że za pomoc dostajemy zwroty z UE i USA. Chciano uchodzić za honorowego pomocnika - do tego UE przecież jest zła wg PIS - nawet nie raz ukrywano to , że jakaś droga czy tunel powstały z dotacji UE i pis wypuszczał tylko propagandowe info, że sfinansowano z rządowych pieniedzy. Tu stosowano ten sam