Wpis z mikrobloga

Kolejny kandydat do short to Oracle. Spytacie się czemu ? Pracuje w IT i wszyscy uciekają z Oracle. Oracle w dużej części bazuje na licencjach ich DB czy Javy. Każdy ucieka z Oracle DB a Java spada w rankingach jako główny język programowania. Ich chmura nie przebiła się a PE na poziomie 31 kusi :) nikt nowy nie wchodzi w Oracle i zarabiają głównie na legacy np duże systemy bankowe #gielda
  • 12
  • Odpowiedz
@0pln: jasna sprawa, dla mnie Oracle to przeżytek lat 80-00 , zrobili dobra bazke i zdominowali wtedy rynek wszyscy szli w Oracle a teraz każdy ucieka z Oracle stad dla mnie to murowany kandydat zwłaszcza ze jest blisko ATH i kiedyś to jebnie. Przespali rewolucje chumorowa jak Google tylko Google mocno nadrabia w porównaniu do AWS i Azure a Oracle śpi i ich market share jest pomijalny
  • Odpowiedz
@programistalvlhard: pytanie dlaczego akurat teraz mialo byc zaczac spadac, jak mowis ze od 20 lat to przezytek. obecnie robia prawie ATH. wszyscy wiedza ze java to gówno, ale to nie jest łamiący news zeby shortowac.
  • Odpowiedz
@proszebardzo2: Na danych, przejrzyj sobie job boardy i popatrz czy znajdziesz chociaż jedna ofertę na Oracle Cloud, ostatnio dostaje tez ofki wszyscy migrują do chmury min z Oracle, popatrz tutaj: https://www.tiobe.com/tiobe-index/java/
Java traci na znaczeniu i będzie tracić

Nie widzialem żeby jakieś nowe projekty startowały na Oracle DB czy cloud. Może to moje wrażenie ale mysle ze to będzie postępować wraz z tym jak firmy będą stopniowo przenosić swoje biznesy na
  • Odpowiedz
@programistalvlhard: Bańka informacyjna! Nawet jeśli masz rację, to proces może trwać latami. Oracle to nadal blue chip. Dostaną kontakt od wojska itp. i będą zarabiać dalej. Poza tym ich chmura nie jest taka zła, bo dają dwie darmowe VMki na zawsze. Chociaż do wielkiej trójki się nie umywa.
  • Odpowiedz
@programistalvlhard: nie wiem jak cloud ale Oracle db nigdzie nie idzie. To od zawsze siedziało w dużych legacy firmach, które mają praktycznie nieograniczone środki i jak napotykają jakiś problem to inżynierzy Oracle im to rozwiązują, m.in. za to się płaci, takie firmy nie mają czasu ani ochoty na zabawę z bazami open source. Java jako język też raczej nigdzie nie idzie, ja myślałem że to zdechnie z 15 lat temu a
  • Odpowiedz
@proszebardzo2: tak jak napisałem legacy był i będzie w big korpo i starych systemach popisanych x lat temu ale prędzej czy później zostaną zmuszeni n przejście w kierunku nowszego stacka. Niejako duże firmy są zakładnikami Oracle bo płaca miliony za licencje, a są zbyt duże żeby myśleć o innych rozwiązaniach. Nowych systemów nick pewnie nie dotyka Oracle przynajmniej ja się z tym nie spotkałem już od dobrych kilku lat jest trend
  • Odpowiedz
@programistalvlhard: niestety nawet jak masz rację to short jest po prostu słabym zagraniem. Będzie się kisić choćby 3 miesiące, a Ty będziesz płacił swapy i mroził kasę jednocześnie stresując się, bo jest mnóstwo zewnętrznych czynników które mogą powodować wzrosty. Ale obserwacja dobra
  • Odpowiedz