Wpis z mikrobloga

Pojawiło się info, że w Syrii w wyniku ostrzału bazy USA zginął pracownik kontraktowy a kilku żołnierzy zostało rannych. I przyznam szczerze, że nie miałem pojęcia o tym, że w Syrii stacjonuje jeszcze USA. Co oni tam robią? Szukałem jakichś informacji na ten temat, ale znalazłem tylko że stale jest tam ponad 900 żołnierzy i że armia współpracuje z Syryjskimi Siłami Demokratycznymi. Mógłby ktoś rozszerzyć info?

#syria #bliskiwschod
  • 8
@Aerwin: Od czasu walk z państwem islamskim USA ma bazy na północy Syrii na terenach kontrolowanych przez (głównie kurdyjską) opozycyjną do rządu w Damaszku Srian Democratic Forces. Gdyby stamtąd wyszli to te tereny mogły by zostać zaatakowane przez Turcję albo rząd w Damaszku.

Dodatkowo mają małą bazę przy trójstyku granic Syria-Jordania-Irak, niedaleko przejścia granicznego Al-Tanf.
@ja_nie_lubie:
@Aerwin
1. SDF jest formacją zbrojną Partii Unii Demokratycznej (PYD) rządzącej Rożawą.
2. PYD nie jest ani opozycją ani sojusznikiem Damaszku, Rożawa nie ogłosiła secesji, chce być uznanym przez Damaszek regionem federalnym - niezależnie od tego kto będzie w tym Damaszku rządził.
3. USA nie wyszło z Syrii pomimo deklaracji Trumpa; chodzi o walkę z tzw. Państwem Islamskim, które nadal jest aktywne oraz ochronę obozów, w których przebywają terroryści i
@piotrusmc: @Aerwin @ja_nie_lubie
No jednak nie. Jest znamiennym że USA zajęły większość pół roponośnych, oraz ciągle utrzymują bazę W Al-Tanf. Tam też jest SDF? Nie ma już PI. Są tylko małe uzbrojone grupy któe hasają po pustyni i które są pretekstem do utrzymywania tam nielegalnych amerykańskich garnizonów i wspierania dobrych obcinaczy głów. Ameryka nie ma podstawy prawnej do przebywania w Syrii i w końcu wszystkich wyruchają tak jak to zrobili w
@EliG: Syryjskie zasoby ropy są śmieszne w porównaniu do np. Iraku. Nie jest to cel strategiczny obecności. Al-Tanf jest istotnym punktem jeśli idzie o logistykę Iranu.
PI nie można lekceważyć, bo 1. nadal ma potencjał rekrutacyjny wśród sunnitów 2. Irak i Syria nie były i nadal nie są w stanie rozwiązać problemów, które złożyły się na sformowanie radykalnej organizacji o tym charakterze. 3. nadal jest groźne i prowadzi operacje w Iraku