Wpis z mikrobloga

Kontynuacja wpisu o testamencie i liście kluczowych elementów dziedziczenia.

Samo jego spisanie to pierwszy krok. Następnie musimy ocenić i zabezpieczyć zdarzenia jakie mogą wystąpić po jego otworzeniu. Chodzi tutaj o pokrycie świadczeń pieniężnych i spraw, które pomogą naszej rodzinie w lepszym funkcjonowaniu po takim zdarzeniu. Samo ubezpieczenie na zgon powinno dotyczyć sumy zachowków, na przykład wobec dzieci, rodziców, rodzeństwa. Do tego zapis bankowy, spis majątku i umów finansowych oraz potrzebne za życia pełnomocnictwo warunkowe do czynności prawnych.

Wyznaczenie sumy ubezpieczenia. Musimy zsumować zobowiązania finansowe, środki na utrzymanie rodziny przez X lat oraz wartość majątku przy którym zostały pominięte na przykład dzieci( dla dzieci jest to 2/3 wartości, dla dorosłych 1/2). Na tej podstawie mamy główny element polisy. Będąc na B2B czy prowadząc biznes warto też zabezpieczyć stronę dochodową na wypadek utraty zdolności do pracy oraz koszty leczenia.

Zapis bankowy. Umożliwi rodzinie podjęcie środków przed zakończeniem procedury spadkowej. Pieniędzy z konta wspólnego lub zmarłego nie możemy pobrać nawet jeśli są nam należne w drodze spadku. Można zostać oskarżonym karnie o podjęcie środków nie mając do tego prawa. Zapis bankowy daje możliwość podjęcia wskazanej osobie ponad 120 tysięcy zł(20 razy przeciętne wynagrodzenie).

Spis umów i majątku. Polisy, oszczędności, inwestycje, zobowiązania, akty notarialne, abonamenty. Taka lista oraz teczka z dokumentami to przewodnik dla bliskich, gdy nas zabraknie. Do tego kontakt do doradcy finansowego, notariusza i ewentualnie prawnika. Warto robić regularny przegląd tego kto jest uposażony, czy sumy ubezpieczenia są aktualne.

Pełnomocnictwo warunkowe to nieodłączny element przedstawionej wyżej całości jednak tutaj rola nie dotyczy tylko sytuacji po śmierci, ale także po trafieniu do aresztu, byciu w śpiączce, wyjechaniu za granicę czy po prostu niedyspozycyjności do załatwienia spraw urzędowych, firmowych, podatkowych czy finansowych. Tym bardziej warto o tym pomyśleć prowadząc JDG. A JDG po pewnym czasie może ewoluować do spółki, w której podobne role nadają sobie wzajemnie wspólnicy. Ważne żeby pełnomocnictwo było warunkowe i dotyczyło tylko konkretnie wskazanych przypadków. Lepiej nie ryzykować z oddawaniem pełnej władzy nad naszą sytuacją do drugiej osoby.

Oprócz tego warto, aby wszystkie powyższe sprawy obsługiwała jedna osoba. Połączenie kompetencji natury ubezpieczeniowej, inwestycyjnej, notarialnej oraz firmowej to coś w czym pomagam i tego typu plan powinna rozpisać sobie każda osoba i zweryfikować których elementów brakuje. Piszcie śmiało wiadomość prywatną w tej sprawie.


Wołam osoby, które zapulsowały pierwszą część oraz udzielały się w komentarzach:

droetker4 - Kontynuacja wpisu o testamencie i liście kluczowych elementów dziedziczen...

źródło: 97cccc6d994823e48ca437dc1674fa37

Pobierz