Wpis z mikrobloga

#gielda #oze #energycrisis
#tesla dla zasiegow

https://youtu.be/sgOEGKDVvsg

Wiatraki i panele sloneczne to slepy zaulek.
Ludzkosc traci na to czas, pieniadze, mineraly, energie i talent
Elektryfikacja transporty to slepy zaulek. Zmniejszenia emisjio w pieerwszej kolejnosci powinno sie szukac w produkcji energii enelktrycznej, nie w transporcie.
Tylko atom na dzien dzisiejszy moze szybko, znaczaco i tanio pomoc ludzkosc zredukowac emisje

Zapraszam do dyskusji, ale prosze najpierw obejrzec te prezentacje, zeby nie tracic czasu na glupoty

https://youtu.be/sgOEGKDVvsg
  • 16
@151346136: Fotowoltaika i energia wiatrowa to niezależność (jeśli masz trochę ziemi).
Pojazdy elektryczne - tak, ale tylko, jeśli będą o mniejszej masie.
Oczywiście atom jest najlepszy, żeby zachować status quo.

PS. Niezależność energetyczna i ekologia to także własna plantacja drzew tlenowych i ich ścinka celem palenia w kominku dla celów grzewczych (trochę niewygodne, ale czego się nie robi dla ekologii).
Niezależność energetyczna i ekologia to także własna plantacja drzew tlenowych i ich ścinka celem palenia w kominku dla celów grzewczych


@mathmed: W sumie ciekawa opcja. A jak wyglada bilans energetyczny? Czy pochłonięty dwutlenek i oddany tlen w trakcie wzrostu drzewa i oddany dwutlenek i pochłonięty tlen przy spalaniu pozyskanego drewna się równoważą?
@DJ007: Tak, pozostaje emisja pyłów i związków zawartych w dymie, które przeciwdziałają ociepleniu klimatu (zwiększają odbicie promieni słonecznych), ale... zdrowe nie są. Ten ostatni argument trudno obalić, bo jest po prostu prawdziwy.
@151346136: @DJ007

Pamiętajcie, że od gazu nie odejdziemy. W systemie energetycznym elektrownie gazowe to jedyne, które można szybko sterować - atom i węgiel mają czas regulacji rzędu godzin.

Nie wiem czy oglądacie czasem Pana z filmiku, jeśli tak lub macie o nim swoją opinię, to proszę napiszcie co myślicie. Generalnie zakłada on, że jeśli w tym sezonie nie byliśmy w czarnej d... dzięki anomalnej pogodzie, to w kolejnym sezonie z pewnością
mathmed - @151346136: @DJ007 

Pamiętajcie, że od gazu nie odejdziemy. W systemie ene...
Czy pochłonięty dwutlenek i oddany tlen w trakcie wzrostu drzewa i oddany dwutlenek i pochłonięty tlen przy spalaniu pozyskanego drewna się równoważą?


@DJ007: hmmm... to jest oczywiste
atomy wegla nie znikaja przeciez ani nie pojawiaja z niczego
nie ma tu tez rozszczepienia atomow, zeby ciezszy atom rozszczepil sie do wegla
ani nie ma fuzji, by z lzejszych atomow powstal wegiel
Pamiętajcie, że od gazu nie odejdziemy. W systemie energetycznym elektrownie gazowe to jedyne, które można szybko sterować - atom i węgiel mają czas regulacji rzędu godzin.


@mathmed: to jest nieprawda
obecna technilogia w energetyce atomowej pozwala na zwieszenie i zmniejszenie mocy reaktora z 20% to 90% w godzine

Nie wiem czy oglądacie czasem Pana z filmiku


@mathmed: Pan z filmu jest mi znany, nawet czytalem dwie jego ksiazki, ale zachlysnal
@151346136 Podejrzewałem, że tak jest, ale jestem słaby z tych zagadnień, dlatego zapytałem kogoś kto wg mnie się zna lepiej.
Nie musisz protekcjonalnie jechać z "oczywistościami", bo gdyby takie było to dla mnie, to bym przecież nie pytał.
@151346136: Dzięki, wydawało mi się, że szybkie sterowanie to tylko gaz lub szczytowo-pompowe. Uważasz, że bez nordstream Europa da sobie radę uzupełnieniem magazynów gazu?
Nie musisz protekcjonalnie jechać z "oczywistościami", bo gdyby takie było to dla mnie, to bym przecież nie pytał.


@DJ007: przepraszam

niemniej spalanie drewna jako glowne zrodlo energii nie ma sensu dla ludzkosci
jest brudne, tworzy zanieczyszczenia

Uważasz, że bez nordstream Europa da sobie radę uzupełnieniem magazynów gazu?


@mathmed: ta zima pokazaka, ze tak
Europa zredukowala popyt o ponad 15% i swiat sie nie zawalil
wysokoenergetyczny przemysl praktycznie sie zamknal, ale
Pamiętajcie, że od gazu nie odejdziemy. W systemie energetycznym elektrownie gazowe to jedyne, które można szybko sterować - atom i węgiel mają czas regulacji rzędu godzin.


@mathmed: mimo, ze jak pisalem, to nieprawda i atomo moze zwiekszac i zmniejszam szybko moc
To od gazu nie odejdziemy szybko, chyba, ze w baterie

glownym kosztem atomu jest nie paliwo tylko zbudowanie i obsluga zainstalowanej mocy
czyli nie dostarczonej mocy, tylko zainstalowanej mocy

Tutaj
@151346136
po kupnie auta elektrycznego zużycie własne energii z PV wzrosło mi tym miesiącu o 38% i wynosi 73%.

Elektryfikacja transportu to jest jedyny kierunek, świetnie uzupełnia się z wiatrakami i słońcem. W zimę wiatr w lato słońce. Plusem w tych źródłach jest niski koszt pojedynczego źródła. W przypadku atomówki musisz wyłożyć dziesiątki miliardów odrazu. Takie 4 bloki atomowe to wyprodukują z 17% zapotrzebowania Polski i nie wiadomo kiedy my to postawimy.
Pobierz zibizz1 - @151346136 
po kupnie auta elektrycznego zużycie własne energii z PV wzrosł...
źródło: temp_file.png696589432342012448
@151346136 zmniejszenia emisji w pierwszej kolejności powinno się szukać w poprawie efektywności energetycznej, tj. ocieplenia budynków, wymiana silników na te o wyższej sprawności, oświetlenia itd.

a biomasa to nie tylko spalanie drewna - masz gazyfikację i inne termochemiczne procesy konwersji.
@151346136: wiatraki i panele sloneczne to analogia do kryptowalut, zdecentralizowana produkcja energii jest niewydajna i niestabilna i DROGA tak samo jak kryptowaluty (proof of stake jak i proof of work) natomiast elektryfikacja transportu ma sens ekonomiczny jesli bedzie tansza i tak samo stabilna jak oparta na ropie naftowiej, czyli 80-90% transportu lekkiego/indywidualnego (wszyscy co jezdza rutynowo 50-100 km dziennie) i jakas czesc transportu ciezkiego (autobusy miejskie/dostawczaki kurierskie/ciezarowki typu smieciarki poczta na