Wpis z mikrobloga

Mirki. Mam problem z podłączeniem włączników świateł. Mam jedną główną puszkę do której dochodzi zasilanie, kabel do lampy, i dwa kable do włączników przy łóżku. Te włączniki przy łóżku nie są połączone między sobą więc krzyżowego nie mogę dać i dwóch schodowych. Jak to zrobić żeby z każdego miejsca włączyć i wyłączyć światło?
#elektryka #dom
  • 10
via Android
  • 0
@LateMacchiato wszędzie są trzy przewody. Narazie zrobiłem że tym głównym mogę włączyć i wyłączyć i jednym przy łóżku. Drugi przy łóżku nie włącza ani nie wyłącza. Mam krzyżowe włączniki i schodowe.
@Capshov: bo pomiędzy dwoma przełącznikami potrzeba tylko dwóch żył. Jak dołożysz pomiędzy trzeci przełącznik to do niego muszą od pierwszego wlacznika dochodzić dwie żyły i dwie muszą od niego wychodzić do włącznika ostatniego. Czyli muszą być cztery żyły. Jeśli do któregoś z twoich przełączników idą cztery żyły to połączysz ale jeśli tylko trzy to niestety nie połączysz trzech włączników w całość.
Tak jak mówiłem, kup sobie przekaźnik bistabilny i przełączniki dzwonkowe
@Capshov: Ta "główna" puszka to rozumiem ta na łącznik przy drzwiach?
Jeśli tak, to do tej głównej puszki przy drzwiach dajesz krzyżowy, przy łóżku dajesz schodowe. Reszta to kwestia prawidłowego podłączenia przewodów przy drzwiach, bo przy łóżku sprawa jest banalnie prosta (3 żyły przewodu do 3 zacisków łączników schodowych).
Jedyna przeszkoda tutaj to umiejętne ułożenie przewodów żeby zmieściły się wszystkie w tej puszce przy drzwiach i nie trzeba było łącznika dobijać